7.9 C
Skopje
вторник, јануари 26, 2021
Почетна Тагови морска трева

Таг: морска трева

Британски стартап прави еколошка амбалажа направена од морска трева која може...

Луѓето произведуваат повеќе од 300 милиони тони пластичен отпад секоја година, од кои половина се пластика за еднократна употреба. Околу 26,8 милиони...

Биопластика од манго и морски алги

Во потрага по одржливи алтернативи за пластиката 23-годишен стажант на Институтот за биолошка хемија на Academia Sinica во Тајван пронашол нов биоразградлив материјал. Денксибел...

ВИДЕО: Научници во Мексико ја претвораат опасната морска трева во зелена...

Научници во Мексико ја претвораат опасната морска трева во зелена енергија. Почнувајќи од минатата пролет морската трева се појавува во огромни количини по плажите...

Индонезиска компанија прави органско „стакло“ што може да се јаде

Трговецот со храна и пијалаци Онг Тек Тјан продава сладолед во чаши направени од „стакло“ кое може да се јаде. Наместо по употреба да...

НАЈПОПУЛАРНИ