Почетна Тагови нуклеарна фузија

Таг: нуклеарна фузија

Кинеското вештачко сонце ќе биде готово до крајот на годинава

0
Кина привршува со изградбата на вештачкото сонце, кое ќе биде готово пред крајот на годината, пишуваат локалните медиуми. Оваа неверојатна структура ќе може да...

Кинезите направија вештачко сонце кое е шест пати потопло од вистинското

0
Според научници од Институтот за плазма физика на Кинеската академија на науки, кинеското „вештачко сонце“ достигна температура од 100 милиони степени Целзиусови со моќ...