Почетна Тагови пасош

Таг: пасош

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните...

0
Дигиталните т.н. „зелени сертификати“, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите вакцини против Ковид-19, а...

Бретон го презентира корона-пасошот за ЕУ, ќе биде достапен од 15...

0
Европскиот комесар за единствен пазар, Тиери Бретон, во интервју за неколку француски медиуми го презентира европскиот здравствен сертификат за вакцинација против коронавирусот, кој...

Додека Европа се договара, Кинезите веќе воведоа КОВИД пасоши

0
Кина веќе лансираше дигитален сертификат за вакцинација против КОВИД за своите граѓани кои планираат да патуваат надвор од државата. Со тоа Кина се приклучи...

И Хрватска планира да воведе КОВИД-пасош

0
Хрватска работи на билатерални договори за полесно преминување на границите против КОВИД-19 без PCR тест со цел да се олесни патувањето во туристичката сезона....

Данска прави дигитален пасош за КОВИД-19

0
Данска работи на развојот на дигитален пасош за КОВИД-19, кој треба да биде готов во текот на првите неколку месеци од годинава. Според данскиот...

Јапонците имаат најмоќен пасош во светот

0
Јапонија, Сингапур и Германија се трите земји кои имаат најдобри пасоши во светот, објави Henley Passport Index. Пандемијата на корона вирусот поради различните блокади...

Пристигнува новата реалност – Ковид пасош

0
Според пишувањето на американскиот весник “Вашингтон пост”, ова е концепт што се споменува уште од самиот почеток на пандемијата како решение за нормализирање на...

Во доба на пандемија богатите одат на шопинг по визи и...

0
Поради епидемијата на корона вирусот, која трае повеќе од половина година, луѓето ширум светот го сменија начинот на живот. Делумно поради страв, делумно поради...

И жителите на Велика Британија ќе добијат КОВИД пасош

0
Официјалната апликација на британското министерство за здравство NHS App неодамна доби логирање со препознавање лице, со што на корисниците им се олеснува пристапот до...

Јапонија го има најпосакуваниот пасош во светот

0
Државата која во 2019 година влезе со најсилен пасош и понатаму е Јапонија. Истражувањето го спроведе агенцијата Henley Passport Index, која врши мерење во...