Почетна Тагови пластични кеси

Таг: пластични кеси

Забранувањето на пластичните кеси може дополнително да и наштети на животната...

0
Алтернативните материјали за амбалажа за пакување се полоши од пластичните кеси, покажуваат некои анализи. Имено, притисокот врз потрошувачите да се забрани пластичната амбалажа, всушност,...

Четири зелени иновации кои ќе помогнат да се заштити Земјата во...

0
Ви претставуваме четири иновации од целиот свет кои годинава ќе ни помoгнaт да го заштитиме нашиот дом - планетата Земја. Франција ја исфрла од...

Зошто Африка е на прво место во светот по забраната на...

0
Зошто Африка е на прво место во светот по забраната на пластичните кеси? Затоа што досега 37 африкански нации воведоа рестрикции на употребата на...

Белград од 1 јануари ќе ги забрани пластичните кеси

0
Локалната власт на Белград од 1 јануари следната година ќе ги забрани пластичните кеси и тие нема да смеат да се нудат во малопродажните...

Старите пластични кеси во иднина ќе ги напојуваат телефоните со енергија

0
Наместо да завршат на депонија или во океаните, пластичните кеси наскоро ќе може да се користат за напојување на паметните телефони и другите електронски...

Тајван најави забрана на сите пластични кеси, сламки и прибор за...

0
Нарачувањето готвена храна до дома, пазарењето од пиљарите, купувањето пијалаци - сето тоа ќе се смени во текот на наредната деценија во Тајван затоа...

Во Албанија од денес забрана за пластичните кеси под 30 микрони

0
Од денес официјално стапи во сила одлуката на албанската влада за забрана на производство, трговија и употреба на пластични кеси послаби од 30 микрони. „Од...

Србија најави забрана за пластичните кеси

0
Србија ќе забрани употреба на тенки пластични кеси и ќе воведе задолжителна наплата на биоразградливи, најави српското Министерство за заштита на животната средина. Како што...

Компанија од Гана прави патишта од пластични кеси

0
Само 2% од платичниот отпад во Гана се рециклира, според едно видео од Светскиот економкси форум, но една локална компанија се надева дека ќе...

Монтреал ги забрани пластичните кеси

0
Канадскиот град ја започна новата година со огромен чекор за зачувување на природата - забрана за употреба на пластични кеси. Трговците во градот ќе...