12 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
Почетна Тагови пластични шишиња

Таг: пластични шишиња

Кога загревате млеко во пластично шише во млекото се испуштаат милиони...

Нова студија објавена во списанието Nature Food открива дека бебињата во светот консумираат околу 1,5 милион микропластични делови дневно. Според студијата, микропластиката...

Танзанија го претвора пластичниот отпад во заштитни маски за корона вирусот

Танзанија го претвора пластичниот отпад во заштитни маски за корона вирусот. Потребни се само три минути за да се направи заштитна маска...

Оваа кошула е направена од рециклирани пластични шишиња и отпадоци од...

Ви ја претставуваме кошулата Switchback, која е целосно направена од рециклирани пластични шишиња и од рециклирани зрна кафе. Кошулата е модерна, има...

Во метрото во Рим можете да платите со пластични шишиња наместо...

Ако патувате низ Рим, а немате доволно пари за да се возите во метрото, не се грижете. Само соберете неколку пластични шишиња, оденсете ги...

Urban се јакни направени од пластични шишиња

Лондонскиот дизајнер Али Намдари во една пригода кога заврнало додека со велосипед си одел дома побарал модерна и корисна јакна. Не успеал да најде...

Сан Франциско е првиот град во светот кој забрани продажба на...

Загадувањето со пластика е еден од најголемите еколошки проблеми денес. Статистиката покажува дека годишно фрламе доволно пластика за целата Земја четири пати да се...

Езеро или пластика – Lend Art на брегот на Дебарското Езеро

Познатиот ликовен уметник од Ростуше, Адем Сулејманоски изработи Ленд арт „Езеро или пластика“ на брегот на Дебарското Езеро, кај месноста Мелнчки мост, посветен на...

Твитерџиите викендов ќе прават елка од пластични шишиња во Скопје

Чувајте ги вашите празни пластични шишиња и донирајте ги за елката, која ќе биде откупена од Пакомак, а средствата донирани во хуманитарни цели. Традиционално пред...

Жителите на Индонезија добиваат бесплатно возење со автобус во замена за...

Вториот по големина град во Индонезија пронајде нов начин да ги поттикне жителите да го рециклираат отпадот -  им нуди бесплатно возење со автобус...

Coca-Cola ги наградува луѓето што рециклираат со 50% попуст на билети...

Посетителите на забавни паркови во САД знаат дека за некои атракции добиваат попуст доколку дадат лименка или пластично шише за рециклирање. Сега и во...

НАЈПОПУЛАРНИ