15.8 C
Skopje
вторник, октомври 4, 2022
Почетна Тагови предвидување

Таг: предвидување

Професор на Харвард тврди дека за 10 години нема да постојат...

Клејтон Кристенсен е професор на бизнис школата на Харвард кој неодамна изнесе предвидување дека онлајн обравозанието ќе ги поткопа бизнис моделите на класичните школи...

Facebook може да предвиди кога ќе се ожените, кога ќе смените...

Facebook е компанија позната по одењето до екстреми за да собере податоци за корисниците, но неодамна поднесените патенти на компанијата само се доказ за тоа...

Десет професии кои нема да постојат по 20 години

Нема индустрија која не е засегната од влијанието на технологијата. Некои работници како што се диспечерите имаат поголем ризик од компјутеризација отколку други затоа...

Иднина или утопија: Луѓето нема да мора да работат, а ќе...

Додека многумина се плашат од иднината во која ќе доминираат вештачката интелигенција и роботите, кои ќе ни ги украдат работните места, а можеби и...

Ова се земјите кои ќе имаат најмногу жители до 2100 година

Индија ќе стане земја со најмногу жители до 2024 година и ќе ја надмине Кина, која моментално има популација од 1,4 милијарди. Тој раст...

Пред да почине познатиот физичар Стивен Хокинг го предвидел крајот на...

Пред да почине Стивен Хокинг работел на револуционерна студија во која го предвидува крајот на светот и сакал да ја докаже теоријата за постоењето...

ВИДЕО: Економистот кој го предвиде биткоин уште пред дваесет години

Нобеловецот Милтон Фридман, кој е познат светски економист, уште во 1999 година зборуваше за појавата на е-валути меѓу кои и најпознатата - биткоин Фридман уште...

Шест технолошки предвидувања за 2018 година

Многу аналитирачи истакнаа дека 2017 година била мрачна за технолошката индустрија и дека беше одбележана од предвидливи надоградувања и спектакуларни падови. Се предвидува дека новата...

Милијардерот Ворен Бафет предвидува лош крај за биткоин

Бафет уште во 2014 година јавно го произнесе својот став за биткоин и кажа дека не го смета за валута, туку за фатаморгана. Што ќе...

Аналитичарот Рони Моас прогнозира дека биткоин наскоро ќе вреди 400.000 долари

Биткоин неодамна ја достигна најголемата вредност досега од над 19.000 долари, а независниот аналитичар Рони Моас прогнозира дека најпопуларната криптовалута би можела да достигне...

НАЈПОПУЛАРНИ