15.8 C
Skopje
вторник, септември 28, 2021
Почетна Тагови САД

Таг: САД

Xiaomi конечно е тргнат од црната листа на САД

Како што и најавија пред две недели, американскиот окружен суд во Колумбија донесе конечна одлука со која се укинува именувањето на компанијата...

САД го повлекува Xiaomi од црната листа

Американското Министерство за одбрана ќе го отстрани кинески Xiaomi од владината црна листа со компании, покажуваат судските записи, поради што се отвора...

Шишенцето од првата вакцина против КОВИД-19 во САД поставено во музеј

Шишенцето во кое се наоѓала првата доза вакцина против корона вирусот, која во САД беше примена на 14 декември минатата година се...

Американскиот претседател ги врати САД во Парискиот климатски договор

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден потпиша извршна наредба со која ја враќа земјата во Парискиот климатски договор. Процесот ќе трае отприлика 30...

САД го прогласија Xiaomi за „комунистичка воена компанија”

Xiaomi е третиот најголем производител на мобилни телефони во светот, а американското Министерство за одбрана од вчера таа компанија ја гледа како...

САД го потврди првиот случај на новата варијанта на КОВИД-19

Првиот случај на новиот и потенцијално позаразен сој на КОВИД-19 беше потврден во САД, изјавија властите на Колорадо. Здравствените власти потврдија дека...

Почна најголемата и најсложена дистрибуција на лекови во историјата на САД

Во САД почна испораката на вакцината против корона вирусот на компанијата Pfizer. Дозите вакцини на Pfizer и партнерската компанија, германски BioNTech, кои...

За Black Friday во САД потрошени девет милијарди долари

Интернет-шопингот во САД на Black Friday достигна ниво од девет милијарди долари, имајќи предвид дека потрошувачите во САД за време на пандемијата...

САД го одобрија првиот брз домашен тест за корона вирус

Администрацијата за храна и лекови на САД (FDA) издаде итно одобрување за употреба на првиот брз тест на Ковид – 19 за...

САД попуштија – Huawei ќе може да купува американски чипови

Две и пол години после блокадата Huawei би можел да ги подобри односите со САД. Како што пренесува Financial Times, САД ќе...

НАЈПОПУЛАРНИ