5.1 C
Skopje
среда, декември 11, 2019
Почетна Тагови ФИТР

Таг: ФИТР

Вкупно 22 проекти од млади претприемачи финансиска поддршка преку Програмата за...

ФИТР: 22 проекти од млади претприемачи со потенцијал за брз пораст добија финансиска поддршка преку Програмата за самовработување Дваесетидва проекти од...

ФИТР:Со ребаланс на буџетот повеќе од двојно зголемен бројот на поддржани...

По досега рекордно големиот интерес на компаниите за финансирање преку програмата за комерцијализација на иновации на ФИТР, и бројот на квалитетни инвестициски...

Презентирани девет иновативни проекти за намалување на загадувањето поддржани од ФИТР

Во Фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР) беа презентирани девет проекти за намалување на загадувањето на воздухот, поддржани преку три различни...

„Паметна“ и „Хидропонична градина“, претставени проектите на кумановски ученици поддржани од...

Учениците од основното училиште „Крсте Мисирков“ од Куманово оддржаа презентација на проектите „Хидропонична градина“ и „Паметна градина“ кои се поддржани од Фонд за иновации и...

Иницијaтива на ФИТР и Македонската банкарска асоцијација за креирање на можности...

Фонд  за иновации и технолошки развој ги презентираше инструментите за финансиска поддршка на домашните компании пред членките на Македонската банкарска асоцијација во која членуват...

ФИТР: 455 домашни компании од јавниот повик за комерцијализација на иновации...

455 домашни компании од јавниот повик за комерцијализација на иновации влегуваат во фазата на прво оценување. Од овие компании, 207 се микро, 221 мали, а 27 средни. 56%...

ФИТР: Во Охрид отворен Инивативен Хаб и објавен Инструмент за поддршка...

Фонд за иновации и технолошки развој денеска во Охрид отвори Иновативен хаб во рамките на Факултетот за туризам и угостителство и објави Јавен повик...

Во Охрид ќе се отвора Иновативен хаб во рамките на Факултетот...

На 07.06.2019 (петок) во 12 часот на Факултетот за туризам и угостителство - Охрид (Кеј Македонија 95, Охрид) ќе се одржи свечено отворање на Иновативен...

63 училишта во финалето на „Предизвик за млади истражувачи 2“

Шеесет и три основни и средни училишта влегоа во финалето на „Предизвик за млади истражувачи 2“ на Фондот за иновации и технолошки развој кое се спроведува во...

ФИТР: Институциите да функционираат како ентитет

Фонд за иновации и технолошки развој, во соработка со Делегацијата на Европска Унија во Република Северна Македонија, денеска ги презентираше препораките од студиите на...

НАЈПОПУЛАРНИ