25 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: јануари 15, 2018

Научници направија сунѓер кој ќе ја исчисти нафтата од океаните

Излевањето на нафта од танкер на British Petroleum во Мексиканскиот Залив во 2010 година беше една од најголемите еколошки катастрофи во поновата историја. Излевањето...

Три нешта кои младите претприемачи треба да ги направат кога создаваат богатство

Многу млади претприемачи денес со години ги враќаат своите професионални долгови и живеат од плата до плата. Но откако овој период ќе заврши, бизнисот...
video

Паметната кујна на Whirlpool ќе создава рецепти во зависност од продуктите што ги имате

Колку пати ви се случило да влезете во кујна, да застанете пред фрижидер и да немате никаква идеја што да зготвите од продуктите што...

Започнува пријавувањето за најдобар менаџер за човечки ресурси во Македонија

Македонската асоцијација за човечки ресурси по четврт пат организира избор за најдобар HR менаџер во Македонија Македонската асоцијација за човечки ресурси ќе го избира најдобриот...

Ова може да биде првиот повеќемилионски град кој ќе остане без вода

Моментално е лето во Кејптаун и во најјугозападниот дел од Јужна Африка владее катастрофална суша. Доколку градот не почне порационално да ја користи водата,...

Обединетото Кралство планира да создаде нова шума со 50 милиони дрвја

Според организацијата Woodland Trust, Обединетото Кралство има значително помалку шума во споредба со другите европски соседи. Поради намалувањето на зеленилото исчезнаа многу животински и...

Хрватската конзола MAKERbuino го освои CES 2018 – добија понуди од целиот свет

Саемот за потрошувачка електроника СЕS само што ги затвори своите врати и допрва ќе ги сумираме впечатоците, но уште сега можеме да кажеме дека...
video

LG го претстави првиот телевизор во светот кој може да се свитка во ролна

На годинашниот Саем за потрошувачка електроника во Лас Вегас, LG го претстави првиот телевизор со светот кој може да се свитка во ролна и...

Apple ќе се искупи за намерното забавување на iPhone со поевтини батерии

После признанието дека намерно ги забавувале старите модели на iPhone и добиените тужби, Apple се извини за измамата и најави дека ќе понуди многу...

Rimac Automobili отвора канцеларии и во Осијек

Хрватската компанија за електрични автомобили на Мате Римац најави дека ќе се проширува и ќе отвора канцеларии и во Осијек. Веста била најавена за...

НАЈПОПУЛАРНИ