25 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: јануари 17, 2018

Како можат компаниите да поттикнат повеќе иновации?

Брзината со која се случуваат револуционерни промени во сите индустрии се зголемува поради што способноста за воведување иновации во работењето е веќе еднакво клучна...

Француска компанија ги направи првите велосипеди на водород во светот

Pragma Industries стана првата компанија во светот која почна индустриско производство на велосипеди на водород за комерцијална и градска употреба. Компанијата има седиште во...

Skycamp е шатор за кампување кој се монтира на автомобилот

Компанијата iKamper презентираше нов и иновативен дизајн на шатор кој се монтира на кровот од вашиот автомобил и ви овозможува оригинално кампувачко искуство за...

НБРМ издаде едукативни брошури за финансиска писменост за млади

Народната банка на Република Македонија (НБРМ) во соработка со Европскиот фонд за Југоисточна Европа (ЕФСЕ) изготви две едукативни брошури на следниве теми: „Патување во...

Wikipedia слави 17-ти роденден

Најголемата светска слободна енциклопедија Wikipedia одбележува 17 години постоење, пишува Klix.ba. Беше креирана од Џими Велс и Лери Сенгер кои на луѓето сакаа да им...

Samsung Galaxy A8 (2018) денес претставен во Македонија

Новиот Samsung Galaxy А8 (2018) денеска беше претставен во Македонија. Новиот модел како надополнување на Galaxy A серијата на паметни уреди доаѓа со двојна предна камера (Dual Front...

Со овие патики можете бесплатно да патувате со метрото во Берлин

Најголемата транспортна компанија во Берлин, BVG во соработка со компанијата Adidas Originals направи уникатен пар патики кои ви овозможуваат бесплатно да патувате со метро....

ЕУ инвестира милијарда евра во суперкомпјутери

Европската комисија предложи инвестирање на милијарда евра во врвни суперкомпјутери до 2020 година. Комисијата наведува дека тој предлог ќе биде клучен за конкурентност и...

Пад на вредноста на биткоин на азиските берзи за 25%

Биткоин загуби 25% од својата вредност во првите неколку часа од отворањето на денешното тргување на азиските пазари. Падот на вредноста се случува во моменти...

Hold ги наградува студентите за времето кое нема да го поминат на телефон

Миленијалците навистина може да ги фати паника доколку не можат да пристапат до своите профили на некоја од социјалните мрежи. Нордиската апликација Нold има...

НАЈПОПУЛАРНИ