15 C
Skopje
среда, мај 27, 2020

Дневни Архиви: јануари 18, 2018

НАСА откри мрежа од тунели на Месечината

Американската вселенска агенција (НАСА) открила тунели кои водат длабоко под површината на Месечината, за кои се проценува дека може да бидат идеални за нова...

Седум совети кои ќе ви помогнат кога барате покачување на плата

Секој вработен посакува поголема плата од таа што ја добива. Меѓутоа не секој знае како на вистинскиот начин да побара покачување. Психологијата вели дека...

Производителот на фотоапарати Kodak ќе лансира сопствена криптовалута

Kodak се префрла од фотоапарати на криптовалути. Ова може да се сфати како одличен пример за тоа до кои размери стигна биткоин манијата. Брендот...

Кинески инвеститор ќе го купи модниот ланец C&A

Сопствениците на европскиот модел ланец C&A ја разгледуваат можноста да ја продадат својата компанија на кинески инвеститор, јавува германскиот неделник Spiegel. C&A продава облека во...

Македонскиот туризам промовиран на саеми во Холандија и Финска

Македонија се претставува на меѓународниот саем за туризам што денеска почна во Хелсинки, Финска Како што соопшти Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), на...

Листа на 20 најбезбедни авиокомпании во светот

Патувањето со авион никогаш досега не било побезбедно, а доказ за тоа е дека 2017 е година со најмалку авионски несреќи. Зголемувањето на безбедноста...

Велика Британија назначи министер за осаменост

Велика Британија назначи „министер за осаменост“ за да се справи со она што премиерката Тереза Меј го опиша како „тажна реалност на модерниот живот“...

Словенечки стартап собра 18 милиони долари за само 80 секунди

Стартап компанија која развива осигурителна платформа врз база на blockchain успешно ги продаде своите криптовалути. Словенечкиот стартап InsurePal се придружи на други успешни словенечки...

Кина ќе го уништува вселенскиот отпад со џиновски ласери

По децении истражување на вселената и испратени стотици различни летала и сателити во Земјината орбита е насобрана голема количина вселенски отпад. Старите сателити кои...

Google ќе постави три нови подводни кабли во 2019 година

Компанијата Google најави дека има намера ди прошири своите Сloud услуги на пет нови региони и дека ќе постави три подводни кабли за да...

НАЈПОПУЛАРНИ