12 C
Skopje
четврток, мај 28, 2020

Дневни Архиви: јануари 19, 2018

12 точки кои треба да ги исполните кога започнувате бизнис (1)

Кога започнувате бизнис, првите 90 дена од постоењето на компанијата се клучни. Факторот кој одлучува дали бизнисот ќе биде успешен е брзината со која...

Boeing прави авион кој ќе лета 6.000 километри на час

Неделава Boeing претстави концепт дизајн кој ја носи технологијата за брзо летање на сосема друго ниво. Авионот го нарекуваат „син на брзиот авион Вlackbird...

Компанија во Сингапур продава само производи кои биле финансирани на Kickstarter

We The People е компанија од Сингапур која ексклузивно продава само производи кои се развиени преку онлајн платформата за групно финансирање Kickstarter. На купувачите...

Оваа футуристичка куќа е најбезбедното место во случај на ураган

Self-Excavation Hurricane House е куќа која наместо да подлегне на силата на ветриштата ја користи моќта на ураганот за да се закопа во земјата....

Пет нешта кои вашиот LinkedIn профил им открива на работодавачите

Осигурајте се дека вашиот LinkedIn профил ќе ги потенцира вашите најважни квалитети! Сѐ повеќе компании ги задолжуваат своите тимови за вработување редовно да бараат потенцијални...

Lego влегува во партнерство со кинескиот интернет гигант Tencent

Данскиот произведувач на играчки Lego објави во понеделникот дека склучува соработка со кинескиот интернет гигант Tencent Holdings поради развој на интернет игра и потенцијални...

Научници од Харвард развиваат „таблета за генијалност”

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „скицата на големиот мозок” направена со помош на скенери, ги потврдува заедничките точки на генијалците и на многу...

Саудиска Арабија ќе инвестира 7 милијарди долари во зелена енергија за да троши помалку...

Еден од најголемите извозници на нафта во светот, Саудиска Арабија, во 2018 година ќе додаде повеќе од 4 гигават-часови капацитет за обновлива енергија. Оваа...

НАЈПОПУЛАРНИ