7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: јануари 27, 2018

Што очекуваат купувачите од персонализираниот маркетинг?

Секој што некогаш добил ирелевантна понуда која не ја барал, а има врска со нешто што претходно го направил на Интернет знае колку е...

Оваа особина кај децата може да предвиди дали ќе станат успешни луѓе

Асоцијацијата за психолошки науки во своето најново издание тврди дека има врска меѓу пркосењето и кршењето на правилата во адoлесценцијата и богатството подоцна во...

Facebook, Pepsi и седум други скандали во бизнис светот кои ги видовме во 2017...

Секоја година завршува со некаков вид на скандал со кој се соочиле познатите брендови, а годинава за првпат најголем дел од нив биле поврзани...

ВИДЕО: Системот на вештачка интелигенција на Гугл и на фармите во Холандија

Сите знаеме дека денес, вештачката интелигенција се вградува во сите сите можни уреди, но веројатно не сме знаеле дека вештачката интелигенција во Холандија помага...

Истражување – фиксната телефонија изумира!

Фиксните телефонски линии, со доаѓањето на паметните телефони, брзиот интернет и евтините решенија за корисниците, стануваат нешто од минатото и рапидно им опаѓа уделот...

Светскиот економски форум: Сајбер нападите меѓу топ три најголеми ризици за човештвото

Интернет нападите можеби пред неколку години можеа полесно да се игнорираат со тоа што лесно се изолираа поединечните инциденти. Но денес ситуацијата е драстично...

Наскоро со телефонот ќе можете да детектирате бактерии во храна

Дали спанаќот што го јадете е безбеден или е контаминиран? Во блиска иднина еден евтин уред кој е врзан за всшиот паметен телефон ќе...

Стокхолм ги доби првите самоуправувачки електрични автобуси во градскиот превоз

Деновиве на улиците на Стокхолм се пуштени во функција првите самоуправувачки автобуси наменети за градски превоз. Проектот е дело на неколку технолошки компании како...

На домаќинствата треба да им се дозволи да станат производители на зелена енергија!

Постапка за едно домаќинство да стане производител, мора да биде едноставна, како што во моментов едно домаќинство станува потрошувач, вели Соња Ристеска, автор на...

НАЈПОПУЛАРНИ