1.2 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020
Почетна 2018 март

Месечни Архиви: март 2018

video

Францускиот синџир Monoprix со амбалажата на производите им помага на купувачите да пронајдат љубов

Обичните прехранбени производи како рибји филети, урми или крекери се претвораат во вистински љубовни картички во францускиот синџир продавници Monoprix. Синџирот ги замени нормалните...

Еве како изгледа еден модерен „пајак“

Vulcan 812 Intruder II e производ кој е резултат на серија истражувања и анкети на корисници кои ги изразиле своите мислења за тоа каков...

Колку следбеници треба да имате на социјалните мрежи за да заработите 100 долари дневно?

Ивана Шулц е експерт за социјални мрежи, маркетинт (особено дигитален), Интернет, бизнис и кариера. Таа ги советува младите луѓе како да почнат да работат...

Оваа житна култура може да преживее екстремно високи температури

Ова ново супер житно растение може да преживее екстремни горештини и има потенцијал да прехрани милиони луѓе во светот. Научниците со помош на напредни...

Саудиска Арабија работи на најголемиот соларен проект во светот – 100 пати поголем од...

Најголемиот соларен проект во светот ќе биде во Саудиска Арабија, а ќе чини дури 200 милијарди долари. Овој проект е партнерство меѓу Саудиска Арабија...

Ова се земјите кои ќе имаат најмногу жители до 2100 година

Индија ќе стане земја со најмногу жители до 2024 година и ќе ја надмине Кина, која моментално има популација од 1,4 милијарди. Тој раст...

Google Maps со нови 39 јазици, меѓу кои и македонскиот

Македонскиот јазик е еден од новите 39 јазици на кои отсега е достапна апликацијата Google Maps благодарение на најновата надградба. Отсега македонските корисници ќе можат...

Македонската компанија „Суниленс“ го претвара отпадното масло за јадење во еколошко биогориво

Компанијата „Суниленс“ постои од 1993 година и опслужува широк спектар од над 1.000 производители во мелничко-пекарската, кондиторската, конзервната и други прехранбени индустрии. Суниленс е...

Стресни времиња

Не така одамна, живеевме во свет со малку технологија. Барем од денешен аспект така изгледа. Пред само 20 години дострел во телефонијата сеуште беше...

Училиште во Данска ја има најголемата соларна фасада во светот

12.000 обоени стаклени соларни панели ја сочинуваат фасадата на Интернационалното училиште во Копенхаген и произведуваат 50% од енергијата која е потребна за училиштето. Ова...

НАЈПОПУЛАРНИ