1.2 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: април 28, 2018

Отворен првиот повик од Планот за економски раст за микро, мали и средни претпријатија...

Од денес започнува првиот јавен повик на Фондот за иновации и технолошки развоj од третиот столб на Планот за економски раст. На овој повик...

Книжните банкноти од 10 и 50 денари нема да важат од 15 мај, заменете...

Од 15 мај, откако ќе се пуштат во оптек новите полимерни банкноти од 10 и 50 денари, книжните банкноти во истата апоенска вредност нема...

Јапонска компанија направи вистински автомобил Трансформер

Автомобил кој се трансформира во робот висок 4 метри беше претставен во Јапонија. Станува збор за хуманоид кој го менува својот облик и од...

Google и акцелераторот Startit ќе ја развиваат српската стартап сцена

Србија ќе стане првата земја во Европа чиј акцелератор, Startap akademija, ќе го поддржи програмата Google Developers Launchpad и ќе се придружи на растечката...

„Еко солар“ од Штип ја конструираше првата соларна сушница во земјава

Компанијата „Еко солар“ од Штип е првиот и засега единствен производител на сушници кои работат на соларна енергија во земјава. Иновативната идеја ја препозна...

НАЈПОПУЛАРНИ