-1.8 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: мај 4, 2018

Британски научници одгледуваат дијаманти во лабораторија кои се идентични како природните

Научници одгледуваат дијаманти во лабораторија кои се толку чисти што речиси не може да се разликуваат од природните. За да се одгледаат дијаманти од...

Три лекции кои може да ги научите од лошите шефови

Лошите шефови се негативниот фактор во секој бизнис, а секој нов ден кога треба да се појавите на работа, за вас сигурно претставува предизвик...

Електричнa “15”-ка во следните 6 месеци ќе вози во Скопје

Новиот електричен автобус за кој Град Скопје пред неполни три месеци потпиша договор со компанијата Chariot Motors за пробно користење, ќе сообраќа на линијата...

Штипските гимназијалци кои смислија маска за телефон за лица со Рејнаудов синдром добија стипендии...

Гимназијалците од Штип кои со својата иновација, маска за мобилен телефон наменета за лицата со Рејнаудов синдром или познат како синдром на студени раце, деновиве...

Македонските аеродроми очекуваат рекорден број на патници ова лето

Македонските два комерцијални аеродроми бележат значаен раст на бројот на летови и превезени патници, особено во летниот период Како што пишува порталот EX YU Aviation, во...

Макпрогрес Виница – поддржувач на младите во нивниот професионален развој и кариера

Макпрогрес Виница ги подготви матурантите за донесување на нивните важни одлуки низ презентација на позитивните компаниски примери Компанијата Макпрогрес организираше отворен ден во ресторан...

Илон Маск најави дека мрежата на Tesla беспилотни возила за споделен превоз ќе...

Tesla е се поблиску до лансирање на услугата за споделен превоз слична на Uber. Милијардерот Илон Мас изјави дека услугата со автономни возила наречена Tesla...

Компанијата Singular со номинација за најиновативен софтвер во iGaming индустријата

Во моментов, iGaming е една од најдинамичните индустрии на глобално ниво. Да се биде конкурентен играч на ова поле потребно е постојано да се...

Преносен 3Д печатач печати кожа на лице место за неколку минути

Доколку некој се повреди и има потреба од лечење додека е во вселената, сега има преносен 3Д печатач кој може да му помогне. Научници...

Македонските ученици од тимот MakBot Pioneers се претставија на FIRST Championship LEGO League 2018...

Учениците од тимот „MakBot Pioneers“ од 25 до 28 април ја претставуваа Македонија на меѓународниот натпревар по роботика FIRST Championship LEGO League во Детроит,...

НАЈПОПУЛАРНИ