18.5 C
Skopje
четврток, октомври 1, 2020

Месечни Архиви: мај 2018

Оваа земја сака да го забрани Facebook на еден месец

Папуа Нова Гвинеја размислува да ја блокира најпопуларната социјална мрежа во светот за да детектира лажни профили и вести, а сето тоа го прави...

Кинеска телевизија вработи робот како ТВ презентер

Xiaoice е најновата креација на Microsoft. Станува збор за вештачка интелигенција која има сладок глас, може да коментира податоци за временски услови и да...

SEAT е спонзор на фудбалската репрезентација на Шпанија

SEAT станува официјален автомобилски бренд на националната фудбалска репрезентација на Шпанија и еден од главните спонзори за време на Светското првенство во Русија, кое...

Град Скопје основа ново претпријатие за енергетика

На вчерашната седница Советот на Град Скопје основа ново акционерско друштво кое ќе се занимава со енергетски дејности. Со оваа Одлука Градот Скопје ја утврдува...

Јорданчо Ефтимов e најдобриот Microsoft Office Specialist во Македонија! Продолжува на светскиот натпревар во...

Денес во просториите на i-bank store филијалата на Стопанска банка АД - Скопје, се одржа големото финале од проектот за унапредување на дигиталната писменост...

Nokia претстави нови паметни телефони

Компанијата HMD Global, која има лиценца за користење на брендот Nokia, може да бие исклучително задоволна со успехот кој го остварија на пазарот во...

Начинот на кој одите ќе се користи за идентификација наместо отпечатоците од прсти

Можеби во иднина ќе треба да внимавате како се движите кога ќе влезете на аеродром. Секој се движи малку поинаку од другите и научниците...

Јавна расправа: Дали постои поволна клима за развој на женско претприемништво?

Фондацијата за менаџмент и индустриско истражување во партнерство со Здружението на бизнис жени и ГТФ Иницијативата за одржлив развој од Хрватска ве покануваат на...

Во Шкотска отворен центар за рехабилитација на зависници од криптовалути

Во Шкотска се отвори центар за рехабилитација на зависници од биткоин со цел да се излечат сите луѓе кои се опседнати со виртуелните пари....

Виталиа претстави нова линија сирови производи на Меѓународниот трговски саем во Амстердам

Македонската компанија за производство на здрава храна Виталиа учествува на Меѓународниот трговски саем “World of Private Label” во Амстердам. Компанија на својот изложбен простор на љубителите...

НАЈПОПУЛАРНИ