18 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: мај 8, 2018

Младите Грци основаат сѐ повеќе стартапи бидејќи веруваат дека „не може да биде полошо“

„Доколку не делуваме, за пет години повторно ќе западнеме во економска криза - на Грција не ѝ оди добро, нема работа, а ги имаме...

На Германија ќе ѝ недостигаат 5 милиони работници до 2030 година

До крајот на следната деценија, на Германија ќе ѝ недостасуваат околу 5 милиони работници, а овој недостаток може да ја чини германската економија 525...

Најреномираниот светски вински магазин со највисоки оценки за три вина на Стоби

Три вина на винаријата „Стоби“ добија многу високи оценки од еден од највлијателните вински критичари во светот, Марк Скваерс, во рецензиите кои ги објави...

Денови на финансиска писменост од 11 до 13 мај во Skopje City Mall

Оваа година почнувајќи од 11 мај (петок) Skopje City Mall во соработка со Координативното тело на регулаторните институции за финансиска едукација во Македонија, Народна...

Туристите се поголем причинител на глобалното затоплување

Домашниот и меѓународниот туризам е одговорен за 8% од емисијата на стакленички гасови, што е 4 пати повеќе отколку што се мислеше порано, се...

Илон Маск ќе гради „феноменална фабрика за слатки“?!

Ексцентричниот претприемач Илон Маск неодамна на Twitter ги збуни и ги израдува медиумите и фановите со својата објава за бизнис план за кој и...

Instagram е најлоша социјална мрежа за менталното здравје на луѓето

Веќе некое време се полемизира за тоа како социјалните мрежи влијаат на менталното здравје на луѓето, а ега тоа стана и официјално. Научници од...

Отворени регистрациите за првиот Македонски енергетски форум кој ќе се одржи во јуни во...

На 7 и 8 јуни 2018 во х. Изгрев Спа во Струга ќе се одржи првиот Македонски енергетски форум 2018. Форумот е замислен како платформа за споделување...

Франција ќе им забрани на продавниците да ја фрлаат непродадената облека

Франција е многу прогресивна земја во поглед на елиминирањето на отпадот. Пред две години Франција беше првата земја која донесе закон со кој се...

Цената на ванилата со вртоглав раст, сега е поскапа и од среброто

Цената на ванилата во минатите две години постојано расте, па овој сладок зачин кој толку често го консумираме во сладолед или торта моментално чини...

НАЈПОПУЛАРНИ