10 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: мај 15, 2018

Совети кои ќе ви помогнат успешно да транзитирате од вработен во сопственик на бизнис

Многу од вас кои сега го читаат ова, работат за некој друг – помагаат некому да си го изгради својот сон. Најверојатно и вие...

Започнува нов циклус на бесплатни обуки за напредни ИТ вештини за невработени лица

Започна вториот циклус на бесплатни обуки за јава програмери и софтвер тестери, едни од најбараните профили на пазарот на трудот во ИТ индустријата. На...

Путин го пушти во употреба првиот мост меѓу Русија и Крим

Рускиот претседател Владимир Путин денес го пушти во употреба мостот кој ќе служи како единствена врска со анексираниот полуостров Крим и ќе ја олесни...

Новиот говорник на конференцијата Spark.me 2018 e Итај Талгам, диригент, тренер за лидерство и...

Организацискиот тим на Spark.me, една од најголемите маркетинг конференции во југоисточна Европа, која ќе се одржи од 26 до 27 мај во Будва (со...

Најголемиот паметен град во светот ќе никне на Филипините

Со одржливиот раст на економијата на Филипините локалниот пазар на недвижности продолжува да привлекува масивни инвестиции, а странските играчи не пропуштаат прилика да го...

Ова се наградените решенија од креативниот маратон „Smart cities: Rethinking how the city works...

Овој викенд во Младинскиот Културен Центар се одржа Rethink креативниот маратон на тема „Smart cities: Rethinking how the city works and lives” организиран од...

Хрватска мобилна апликација решава математички задачи со фотографирање

Летово не само што се очекува рекорден број на посетители во Хрватска, туку се очекува и сличен рекорд во домашната софтверска индустрија. Имено, Дамир...

Европските лидери на самитот ЕУ–Западен Балкан во Софија ќе пијат врвни македонски вина од...

Премиерите и министрите на 28-те земји членки од Европската унија, како и нивните колеги од земјите кандидати за членство од регионот, кои ќе учествуваат...

Со технолошка идеја освојте патување до Лас Вегас и учество на CES 2019

Пријавете се на натпреварот на технолошки идеи на порталот Bug.hr и освојте хотелско сместување и два повратни билети до Лас Вегас, како и излагачки...

Комерцијална банка претстави Mastercard Wizz Air кредитна картичка, прва кобрендирана картичка со авиокомпанија

Комерцијална банка претстави нова Mastercard® Wizz Air кредитна картичка, која е првата и единствена кобрендирана картичка со авиокомпанија во Македонија, известуваат од банката. Новата картичка...

НАЈПОПУЛАРНИ