8 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: мај 23, 2018

Паметни семафори во Велика Британија им кажуваат на возачите со која брзина да...

Наскоро во Велика Британија ќе се тестираат паметни семафори. Семафорите на возачите ќе им кажуваат со која брзина да возат за да стигнат да...

Германија уште веднаш ќе забрани употреба на дизел возила

Главниот административен суд во Германија донесе закон кој на властите им овозможува уште веднаш да ја забранат употребата на дизел возила со цел да...

Црвеното вино My Way 2011 од Бовин прогласено за едно од најдобрите на светот

Избрани квалитетни вина од целиот свет, како и од САД и Канада беа оценувани на интернационалниот вински натпревар одржан во Рочестер, Њујорк. 25 експерти...

Цукерберг сведочеше во Европскиот парламент – освен извинувањето, најави 10.000 нови работни места во...

Основачот и извршен директор на Facebook, Марк Цукерберг, се состана со претставници од Европскиот парламент во Брисел и ги уверуваше дека оваа социјална мрежа...

Во Македонија отворена прва фабрика за фотоволтаични, соларни и термални панели

Отворена е првата фабрика во Македонија за производство на фотоволтаични соларни и термални панели, домашна инвестиција на компанијата Пиксел груп во партнерство со Солар...

Врвното црвено вино „Барово“ на Decanter прогласено за едно од најдобрите во светот!

Врвното „тероар“ црвено вино „Барово“ на Винарската визба „Тиквеш“, од бербата 2015-та, е наградено со платинест медал на еден од најмасовните меѓународни вински натпревари...

Ова се 10 најдобри европски дестинации за 2018 година според Lonely Planet

Ескпертите за патувања на Lonely Planet го истражиле секој дел од Европа за да ги идентификуваат најдобрите десет дестинации кои мора да се посетат...

Nacional Geographic стартуваше моќна кампања против пластичниот отпад – Planet or Plastic?

Прашањето е едноставно „Планета или пластика?“ (“Planet or plastic?”). Откако се појави, новата насловна страница на списанието National Geographic за јуни, на кое има фотографија...

Домашниот ајвар на „Хина“ со шампионска титула на Меѓународниот саем за земјоделство во Нови...

Македонскиот ајвар уште еднаш ги потврди својот квалитет и автентичноста по којa е препознатлив насекаде низ светот. Домашниот производител на зимница, „Hina Products“ од...

Црвеното вино My Way 2011 од Бовин прогласено за едно од најдобрите на светот

Избрани квалитетни вина од целиот свет, како и од САД и Канада беа оценувани на интернационалниот вински натпревар одржан во Рочестер, Њујорк. 25 експерти...

НАЈПОПУЛАРНИ