10 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Дневни Архиви: јули 5, 2018

Netflix официјално стана најпопуларно средство за гледање серии во САД

Netflix ја надмина традиционалната телевизија и официјално стана најпопуларното средство за гледање телевизиски серии во САД, покажало истражувањето на финансискиот сервис Cowen & Co. Како...

Шест совети за пишување на впечатлива професионална биографија

Кога подготвувате професионална биографија, многу е важно уште на почетокот да оставите впечаток кај работодавачот и тој ќе ве запамети како личности која постигнала...

Kapsul е нова генерација паметен клима уред

Клима-уредите не се новина и постојат околу 60 години и во летните месеци се вистински спас од горештините. Но, корисничкото искуство не секогаш е...

Во Кина почнува масовно производство на автономни автобуси

Ова е прва година на комерцијализацијата на автономното возење, изјави извршниот директор на Baidu, Робин Ли, во својот говор на конференција за вештачка интелигенција...

Со овие апликации сигурно ќе ги преживеете сите летни авантури (1 дел)

Училиштето заврши, летото е тука, а тоа значи дека многу почесто сме на отворено и на голема топлина. Додека метеоролозите и лекарите постојано предупредуваат...

Галичка свадба 2018: Автентично сведоштво за традицијата, народното творештво и богатото културно наследство

Оваа година судбоносното „Да“ во живописниот Галичник ќе го кажат невестата Тања Лепческа, која е по потекло од Галичник, и младоженецот Златко Димовски. Тие...

Најавен седмиот самит на Македонија 2025 од 7 до 10 ноември

Од 7 до 10 ноември, Скопје по седми пат ќе биде домаќин на Самитот Македонија 2025 на кој се споделуваат последните светски трендови во...

Фотоволтаични системи по принципот „клуч на рака“, нова услуга на ЕВН во Македонија

Поголемо искористување на сончевата енергија преку иновативни решенија и современи технологии е новата услуга на ЕВН која е достапна на пазарот за сите заинтересирани...

Прилеп доби пречистителна станица за третирање на урбани отпадни води

Во  Прилеп денеска беше пуштена во употреба пречистителна станица која ќе одговори на потребите на 95.000 граѓани - инвестиција од 50 милиони евра кои...

Мате Римац најави дека ќе соработува и со Seat

Хрватската компанија Rimac Automobili влегува во ново партнерство со уште еден автомобилски гигант. После соработката со Porsche, Мате Римац овојпат одлучи да соработува со...

НАЈПОПУЛАРНИ