7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: јули 13, 2018

Vip со поддршка на извидниците во Македонија

Телекомуникациската компанија Vip со гордост ја објавува соработката со Сојузот на извидниците на Македонија и ја најавува поддршката за 12 –та македонска извидничка смотра...

Врвни вина за уметниците и гостите на годинешниот фестивал „Охридско лето“

Продолжува поддршката и партнерството на Винарската визба „Тиквеш“ со „Охридско лето“ - најголемиот и еден од најзначајните фестивали на културата во нашата земја и...

Aмериканската компанија ТЕЛАМОН отвора фабрика во Скопје

Министерката без ресор, задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска во име на Владата на Република Македонија денеска потпиша Договор за државна помош со американската...

79 микро, мали и средни компании денеска добија 10,5 милиони евра!

Владата додели 10,5 милиони евра грант на 79 микро, мали и средни компании, преку владините мерки за економски раст. На конкурсот се пријавиле 236 компании. „Компаниите...

Во недела ќе се одржи еко-натпревар за нула отпад во Градски парк

Денес е последен ден за пријавување на еко-настанот кој ќе се одржи на 15 јули, во недела, во Градскиот парк кој ќе опфати еко-натпревар,...

Facebook тестира огласи во проширена реалност

Facebook на својата F8 конференција на почетокот на годината најави дека работи на производи кои на огласувачите ќе им овозможат да користат проширена реалност...

Нова македонска апликација за вести со 15.000 преземања за само неколку дена

Пред неколку дена беше лансирана мобилната апликација GRID и за краток период беше преземена преку 15.000 пати. Преку модерен и интуитивен дизајн апликацијата овозможува...

Во загрепското кино „Европа“ се отвори првиот хрватски хотел за билки

Во загрепското кино „Европа“ летово во својата понуда воведоа нова услуга која сигурно изненади дел од нивната публика, додека други можеби ќе ги спаси...

Овој парк на вода во Холандија е направен од пластичен отпад

Повеќе од 90 квадратни метри пластика, која ќе завршеше во океан, доби втор живот во Ротердам, Хиоландија На 4 јули 2018 година фондацијата Recycled...

Денес ќе се доделат првите грантови на домашни компании од Планот за економски раст

  На претставниците на микро, мали и средни претпријатија денеска ќе им бидат грантови за финансирање на проектите со кои аплицираа на првиот повик на...

НАЈПОПУЛАРНИ