12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: јули 23, 2018

#ИновативностЧита: Блокчеин револуција – како технологијата позади криптовалутите го менува светот?

Блокчеин технологијата би можела да се прогласи и за светско чудо земајќи го предвид фактот дека целосно го револуционизираше не само светот на технологијата,...

Јапонци направија имплант кој ги уништува туморите

Јапoнски научници смислија уред кој може да се вгради во телото и притоа да помогне во уништувањето на голем број клетки на туморите. Фотодинамичната...

Научниците тврдат дека постарите деца стануваат директори, а помалите претприемачи

Истражувањата покажуваат дека првородените деца имаат 24% поголема шанса да станат извршни директори или топ менаџери од второродените и дури 28% поголеми шанси од...

ВИДЕО: Машината Tanco ги обвиткува балите од сено за неколку секунди

Компанијата Tanco произведува професионални машини за балирање сено. Нивните машини овозможуваат автоматизација на целиот процес и скратување на времето потребно за складриање на сеното и...

Нови цени на горивата

Бензините и екстралесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар, а дизелот за денар и половина, одлучи на денешната седница...

ВИП го претстави Pantheon Cloud за целосна контрола на бизнисот

Телекомуникациската компанија Vip го претставува софтверското решение Pantheon Cloud за водење и унапредување на деловните процеси на компаниите. Pantheon Cloud е современо софтверско решение кое...

Hyundai отвори виртуелен салон за автомобили на Amazon

Hyundai и Amazon ги здружија силите за да направат виртуелен салон за автомобили во делот за продажба на автомобили Amazon Vehicles. Нема да можете...

Мате Римац го стартува технолошкиот парк за претприемачи

Мате Римац, основач на Rimac Automobili, заедно со други жители на Ливно - Божо Периќ, Бернардин Ќенан и Марин Јожиќ - изминатата година работеа...

Huawei организира Натпревар за мобилна фотографија Next Image во земјите на Централна и Источна...

Конкурсот дава можност за меѓународно изразување и престижно признавање за вљубениците во мобилната фотографија Глобалниот технолошки гигант Huawei го најавува почетокот на единствениот од ваков...

Space X на својата ракета Falcon 9 лансираше технологија за ловење вселенски отпад

Иако звучи необично, отпадот во вселената лебди насекаде околу Земјата. Таму има се и сешто - од расипан хардвер до вселенски бродови. Но, Surrey...

НАЈПОПУЛАРНИ