19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: август 3, 2018

Facebook и Instagram ќе ви покажуваат колку сте зависни од тие мрежи

Колкупати ви се случило само на кратко да сте сакале да проверите нешто на Facebooк или Instagram, а на крајот сте се задржале час...

Тip of the Week – Во последен момент

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

WhatsApp почнува да ги наплаќа пораките испратени до бизнис корисници

Откако Фајсбук го купи WhatsApp во 2014 години за 19 милијарди долари никој не знаеше каков е планот за WhatsApp да стане профитабилен. Се чини дека се...

Во Египет ќе се отвори најголемиот соларен парк во светот

Египет долго време користи фосилни горива. Речиси 90% од електрицичната енергија се добива од нафта и природен гас. Освен тоа, земјата дава и субвенции...

Италија и Франција први ќе воведат данок на дигитални услуги

Министрите за економија на Италија и на Франција најавија брзо усвојување на предлогот на Европската комисија за воведување данок за дигитална услуга од 2019...

Само 13% од океаните во светот се недопрени од човекот

Според една неодамнешна студија на Wildlife Conservation Society, само 13% од океаните на планетата Земја се незасегнати од човечките активност како риболов, загадување. Истражувањето...

Електромобилност: На Скопје му се потребни автобуси на струја, а не на гас!

Ја осудуваме набавката на автобуси на гас за град Скопје, затоа што свесно и со јавни средства, се игнорира фактот дека нафтените деривати се...

Најскап имот на светот е еден рид?

Проценет на милијарда долари, дел од планинатата Беверли Хилс официјално е прогласен за најскап имот во историјата на Лос Анѓелес. Таа цена, како што наведува...

    Тотал ТВ стана нов трговски партнер на Cashback World

Тотал ТВ, најголемиот провајдер на сателитска телевизија во Македонија стана партнер на Cashback World. На тој начин, меѓународната куповна заедница ги прошири можностите за...

Coca-Cola поскапува?

Љубителите на Кока-Кола наскоро ќе се разочараат поради тоа што ќе пораснат цените на овие газирани пијалаци, а делумно за тоа се причина новите...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....