19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: август 6, 2018

Туристите во Maкедонија во првиот квартал потрошиле 65 милиони американски долари

Девизниот прилив од туризмот со раст во првиот квартал од 2018 година Девизниот прилив во првиот квартал на 2018та година, остварен по основ туризам...

Паѓаат цените на куќите во некои од најголемите градови

Од Лондон преку Сиднеј и Пекинг до Њујорк, паѓаат цените на куќите во некои од најбараните градови во светот, пишува Блумберг Цените на недвижностите во...

Македонска компанија е лидер во Европа во промоција на дигитална писменост

Тимот на Цертиадриа кој има за цел да ја промовира потребата од дигиталните вештини постигна голем меѓународен успех. Нејзините вредности и напорен труд беа...

Топ 5 мобилни игри за „убивање“ време на плажа

Лежењето на плажа не е едноставна работа. Најголем дел од времето не е тивко, ве прска морето кога ќе дувне ветар, сонцето немилосрдно ви...

Facebook ќе ви помогне да ја пронајдете љубовта на својот живот

Facebook пред некое време најави дека планира да влезе во светот на online dating, но не беше јасно дали ќе прави посебна апликација или...

Нови цени на горивата

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 0,01%, одлучи Регулаторната комисија за енергетика Малопродажната цена на бензинот...

YouTube почнува да снима сопствени „шпански серии“

Видеоплатфромата YouTube наскоро ќе почне да ги снима првите серии на шпански јазик, од кои во една ќе глуми мексиканскиот глумец Гаел Гарсија Бернал....

Bosch направи систем кој ги предупредува беспилотните автомобили за условите на патот

Bosch претстави услуга која ги предвидува условите на патот, а ќе им помогне на беспилотните возила да возат безбедно дури и на влажни и...

Македонскиот природен сапун Федор отсега достапен со амбалажа со Брајова азбука

ФЕДОР го пушти во малопродажба првиот сапун со натпис со Брајова азбука ФЕДОР е компанија за производство на природна рачно изработена козметика од природни ладно цедени...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....