-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: август 15, 2018

Хрватската 3D подморница со гласовно управување ја бараат и научници и војска

Јосип Ороз, Ловро Стипановиќ и Мартин Солаковиќ се млад тим од Самобор кои за својата иновација 3D научна подморница добија златен медал и признание...

Нов Зеланд им забрани на странците да купуваат куќи и станови

Нов Зеланд усвои закон со кој на странците им се оневозможува да купуваат куќи и станови во земјата која се обидува да го сузбие...

Македонските универзитети ги нема меѓу најдобрите 1.000 на Шангајската листа

Македонските универзитети и годинава не се дел од најдобрите 1.000 според Шангајската листа. На академското рангирање на светски универзитети за 2018 – та година,...

Хоророт повторно владее во The Cube – Escape Room! Се отвори новата соба „Dexter

Додека ја гледавте серијата „Dexter“ сигурно си замислувавте 1000 начини како вие можете да бидете подобри детективи, да ги следите сите докази и да...

HUAWEI P20 Pro на Huawei прогласен од EISA за „Најдобар паметен телефон на годината”

  Huawei Consumer Business Group денес доби награда од Европската Асоцијација за слика и звук (EISA) која ја сочинуваат 55 најпочитувани списанија за потрошувачка електроника...

ВИДЕО: Паметни лежечки полицајци знаат кога возите брзо, а кога бавно

Лежечките полицајци се немилосрдни кога станува збор за гумите, тркалата, амотизерите на возилата, но само кога возите премногу брзо и не ги забележите ознаките...

Консалтинг Интер Груп со поддршка на Националната СОС линија за жртви на семејно насилство

  КОНСАЛТИНГ ИНТЕР ГРУП се сплотува со мисијата на Организацијата на жени на град Скопје за заеднички да го направиме насилството видливо и истото да...

Новиот оперативен систем Android 9.0 Pie конечно стигнува на мобилните платформи

Android Pie официјално е името на новиот оперативен систем на Google, кој сега е достапен само на Pixel и Essential мобилните уреди, но до...

За прв пат во Скопје се организира Wordcamp

За прв пат во Скопје се организира Wordcamp поддржан од Wordpress Fondation. Настанот ќе трае два дена, 13-ти и 14-ти oктомври во просториите на...

Денеска стапи на сила руската забрана за увоз на македонски праски

Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот...

НАЈПОПУЛАРНИ