25 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: август 17, 2018

Мерцедес за првпат купи струја од ветроелектрана

Компанијата Mercedes Benz објави дека склучи прв договор за директно купување на енергија од една полска ветроелектрана. Тоа е прв таков договор на некоја...

Раст на приходите од туризмот. Годинава се очекуваат 400 милиони евра!

Вкупно 26,5 проценти поголем девизен прилив оствари туризмот во првиот квартал годинава за разлика од истиот период лани, соопшти директорот на Агенцијата за промоција...

Триглав осигурување: Раст на премија на сите пазари и во сите сегменти!

На полугодишниот резултат влијаеа масовни штетни настани и ниски приноси од финансиски вложувања   Групацијата Триглав, водечка осигурително-финансиска групација во регионот Адриа, во првата половина од...

Фотогалерија: Новата Шкода Фабиа

Škoda го освежи и го наполни со технологија својот популарен модел од B сегментот, а почетокот со продажба на Fabia на европскиот пазар е...

Проектот „WE MAKE: Женско претприемништво за конкурентност“ успешно се реализира во осумте плански региони...

Проектот „WE MAKE: Женско претприемништво за конкурентност“, финансиран од Европската Унија, преку ИПА програмата, успешно се реализира веќе осум месеци, а предвиден е трае до...

Норвешка извезува идеи за одржлив развој

Агенцијата Scandinavian Design Group, која работи во рамките на I&F Grupa, го создаде концептот и дизајнираше корисничко искуство за The Explorer, дигитална платформа за истражување на широк спектар...

Обединетите нации ја прогласија Словенија за најчиста земја на светот!

Во балканскиот регион, на екс-ју просторите, се наоѓа најчистата земја на светот, со индекс од 96/100 за одржливост, екологија и природни резерви Обединетите нации, 2017-та...

ВИДЕО: Овој чамец се склопува и се расклопува за 60 секунди

Quickboats e најкул и најиновативниот чамец во светот. Развиен од страна на тим од индустриски дизајнери, инженери и корисници на чамци, Quickboat е создаден...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....