19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: август 30, 2018

Google две години анализираше 180 тимови – најдобрите ги имале овие 5 карактеристики

Google сакаше да знае зошто некои тимови во компанијата се поуспeшни од другите. Пред оваа студија, како и многу други организации, од Google верувале...

Овој јавен тоалет се појавува само ноќе, а дење се сокрива под земја

Ова е Urilift Combi. Urilift е тоалет кој „изникнува“ од земја, а е поставен во Амстердам, Холандија. Бидејќи ноќе нема многу отворени јавни тоалети,...

Sony ја претстави најбрзата SD картичка во светот

Sony ја претстави својата најнова иновација на полето на складирање податоци - UHS-II SD картичката од новата серија SF-G TOUGH, која комбинира најголема брзина...

Најпознатата апликација за временска прогноза AccuWeather сега ќе советува каде да шетаме во зависност...

Препораките за посета на места не го земаат предвид времето надвор. Впрочем, кој сака да оди во посета на некој парк ако надвор почне...

Tip of the Week- Моќ на убедување

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Технолошко-металуршкиот факултет организира меѓународен настан за современи материјали и технологии

Технолошко-металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј”  во Скопје, во периодот од 2-7 септември 2018 година ќе биде домаќин и организатор на II-та...

LG го претставува првиот 8K OLED телевизор во светот

LG на саемот IFA 2018 во Берлин ќе го претстави првиот 8K (7680x4320) OLED TV во светот. Овој 88-инчен 8K LG OLED телевизор ќе...

Vip со најнови постпејд промоции

Вип со гордост ги претставува најновите промоции во мобилната пост пејд телефонија со која на корисниците им овозможува дополнителна вредност, неограничена комуникација и уште...

Научници потврдија дека загадувањето на воздухот ја намалува способноста за мислење и учење

Изгледа дека загадувањето на воздухот има многу поштетни ефекти отколку само врз животната средина. Едно ново истражување покажува дека може да има корелација меѓу...

Самсунг во рамки на ИФА 2018 претставува неверојатни технолошки откритија кои ја обликуваат иднината...

Сасмунг ја истакнува својата визија за производи и услуги од следната ера на поврзано живеење овозможени од вештачка интелигенција, “Интернет на Нештата“ и 5Г...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....