25 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна 2018 септември

Месечни Архиви: септември 2018

Шест сурови вистини за стартувањето сопствен бизнис кои ретко кој ги кажува

Питер Баскервил, сопственик на 30 различни компании од специјализирана трговија до фаст фуд и угостителство, откри неколку од најголемите митови за поседувањето мал бизнис,...

Ова е првиот електричен велосипед во светот кој се склопува за само една секунда

Gi FlyBike е создаден како реализација на една голема идеја: да се трансформира начинот на кој патуваат милиони луѓе во светот од дома до...

Печурки кои јадат пластика се најновото оружје во борбата со пластичниот отпад

Едно ново истражување на Кралските ботанички градини во Кју, Лондон, покажа дека печурките можат да го забрзаат разложувањето на пластиката од пластичниот отпад. Печурките...

Ова се најдобрите универзитети во светот

Списанието Times Higher Education ја објави годинашната листа World University Rankings за 2019 година. На оваа листа се вклучени повеќе од 1.250 универзитети од...

Alibaba го претстави својот робот Space Egg, кој ќе работи во хотелите во Кина

Alibaba наскоро ќе го пушти во употреба својот робот, кој ќе работи како собна послуга во кинеските хотели. Кинескиот гигант го претстави роботот Space...

Volkswagen планира да стане поефикасен и да заштеди 2,6 милијарди евра

Германскиот автомобилски бренд Volkswagen има за цел да ја подобри ефикасноста во работата со можност за заштеда на вкупно 2,6 милијарди евра до 2025...

Кои земји имаат најмногу „еднорози“ во светот?

„Еднорог“ е термин кој се користи за технолошки стартап во приватна сопственост кој вреди повеќе од 1 милијарда долари. Тие се моќни компании кои...

ВИДЕО: Музика која создава вкусни чоколадни меурчиња

Агенцијата J Walter Thompson London ја создаде првата телевизиска кампања за брендот AERO после 6 години, покажувајќи како се создаваат меурчињата на производот преку...

Алкалоид донираше милион денари на Здужението на граѓани за ретки болести „Живот со...

Повеќе од милион и педесет илјади денари се собрани на годишениот хуманитарен хепенинг под покровителство на Фонтацијата „Трајче Мукаетов“, чиј основач е компанијата Алкалоид...

Ова се најуспешните ресторани и хотели во Македонија

Министерството за економија ги додели традиционалните признанија за најуспешните во сферата на туризам и угостителство во Македонија  Во главниот град се лоцирани најуспешните ресторани во земјава. Признанијата...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....