-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: септември 21, 2018

Наградената платформа EON достапна за сите претплатници на Тотал ТВ

Платформата EON на компанијата United Cloud oсвои CSI награда во категоријата „Best Mobile TV technology or service”. Оваа награда се доделува на најпрестижната светска...

За неколку години нема да ни требаат пасоши – за идентификација ќе се користат...

При одење на аеродром во иднина нема да се мислиме дали сме го заборавиле пасошот или не затоа што воопшто нема да ни требаат...

Ќе се создаде најголемата авиокомпанија во светот – Emirates сака да го преземе Etihad?!

Авиокомпанијата Emirates сака да го преземе непрофитабилниот Etihad, објави денеска Bloomberg. Повикувајќи се на луѓе запознаени со ситуацијата, Bloomberg пишува дека Emirates размислува за преземање...

Џиновски кули ќе го чистат воздухот во најзагадениот мегаград во светот

Загадувањето на воздухот влијае на здравјето на 90% од популацијата во светот, Многу е битно какви чекори ќе преземеме за да ја намалиме емисијата...

Македонските кроасани 4U со реномираниот сертификат за квалитет IFS го освојуваат ЕУ пазарот

Покрај отворањето на нов производствен погон опремен со најсовремени машини, фабриката „Жито пром“ од Гевгелија неодамна го доби и ценетиот интернационален сертификат IFS (International...

Турција претстави хибридна локомотива од сопствено производство

На Меѓународниот саем за транспортна технологија (ИноТранс) во Берлин, Турција претстави хибридна локомотива од сопствено производство.   Локомотивата е заеднички проект на турската компанија за производство...

Од 1 октомври фирмите и институции за катастарски услуги ќе аплицираат само електронски

Агенцијата за катастар на недвижности ја пушти во функција надградената апликација „еКат шалтер“ преку која геодетските фирми, министерствата, општините, банките, нотарите и извршителите ќе...

Почнува Вториот меѓународен саем на патенти, пронајдоци, иновации и нови технологии „Иновамак 2018“

  Изложувачи од 20 држави се очекува да се претстават на Вториот меѓународен саем на патенти, пронајдоци, иновации и нови технологии „Иновамак 2018“ што ќе се...

Amazon ќе отвори 3.000 продавници без касиерки и каси?!

Amazon планира да отвори до 3.000 нови продавници без каси до 2021 година, настојувајќи да ги намами новите купувачи во мини-маркетите и продавниците со...

НАЈПОПУЛАРНИ