19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: ноември 2, 2018

Се одржува NASA Kids Space Challenge – Skopje, Macedonia, дел од интернационалниот натпревар NASA...

На 03.11.2018 (сабота) во организација на Њуменс Бизнис Акцелераторот, а во партнерство со Стопанска банка АД – Скопје, ќе се одржи натпреварот NASA Kids...

ДМ дрогериите во Македонија бележат двоцифрен раст на приходите

Дрогеријата „ дм дрогерие маркт" забележа раст на прометот во Македонија од 27,9 во деловната 2017/2018 година. Тоа е еднакво на вкупен промет од...

Шеста конференција во организација на Ерсте Банка и Шпаркасе Банка Македонија

Шеста година по ред, во организација на Ерсте Банка и Шпаркасе Банка Македонија, во хотелот „Александар палас“ се одржа конференцијата „Erste Investors' Breakfast“. Настанот...

Колку вреди природата на Земјата? 125 трилиони долари?!

Падот на популацијата на многу видови диви животни е постојан потсетник за ограниченоста на ресурсите на планетата Земја. Од 1970 до 2014 година популацијата...

Со осветлување на крстилницата заокружен црковниот комплекс Свети Јован Крстител во Скопје

  Во православниот храм Свети Јован Крстител во општина Аеродром, Скопје, според црковните традиции и обичаи, во присуство на ктиторот проф. д-р Ванчо Чифлиганец со...

„Милион милји време“, роденденска ревија на Лидија Георгиева

Вчера се одржа  роденденската ревија на Лидија Георгиева, професор на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје и реномирана модна дизајнерка. Во ексклузивниот простор F.A.M.E.S во рамките...

ЕБОР прогнозира раст од 2% за македонската економија

Најновата прогноза на Европската банка за обнова и развој за растот на македонската економија за годинава е два отсто. Во извештајот за економските перспективи,...

„Виктори декорации“, социјално претпријатие кое дава поддршка на жени заболени од рак!

Во текот на 2017 година во рамките на проектот Smart Start кој е кофинансиран од Европската Унија и се спроведува во пет земји: Македонија,...

Тевдовски: Државните хартии од вредност ќе котираат на Македонска берза

Државните хартии од вредност ќе котираат на Македонската берза. Тие ќе станат достапни и за странските институционални инвеститори, а зголемената побарувачка ќе придонесе да...

Royole е првата компанија која направи вистински еластичен смартфон

Телефоните со екрани кои се свиткуваат со години се најавуваат, но освен некои концепти и прототипови, се уште нема ниеден таков смартфон кој може...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....