25 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: ноември 7, 2018

Kои се топ 3 трговски ланци на маркети според потрошувачите во Македонија?

Агенцијата за истражување и консалтинг “Инсајдер ИД” во Октомври 2018 по втор пат спроведе истражување според кое се прогласуваат “Топ 3 Маркети според потрошувачите...

ВИДЕО: Компанијата Royole го претстави првиот смартфон на склопување во светот

Компанијата Royole од Силиконската Долина го откри својот најнов футуристички смартфон. FlexPai е првиот паметен телефон во светот кој се превиткува како книга и...

Започна седмиот Самит Македонија2025: Водечка регионална платформа за бизнис, лидерство и иновации

Со панел-дискусии посветени на образование, лидерство и успешни македонски стартапи во светот, денеска започна седмото издание на Самитот Македонија2025. Во текот на наредните два...

Научници направија контактни леќи кои лекуваат повреди на очите

Во моментот кога некој има оштетена рожница или површина на окото, се покрива со мембрана направена од човечка плацента. Тоа помага да се лекува...

Трет јавен повик за нискобуџетните авиокомпании, но со олеснети критериуми

Ќе биде објавен трет јавен повик за нискобуџетните авиокомпании, но овојпат со олеснети критериуми, одлучи Владата. Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска на прес-конференција информира дека...

Дронови може да бараат изгубени планинари без користење на GPS

Дроновите би можеле да бидат ефикасни во акциите за потрага и спасување, но не во густи шуми каде дрвјата би можеле да го блокираат...

Градежништвото ќе ја зголемува конкурентноста преку примена на најновите трендови

Во чекор со светските достигнувања во градежништвото, неопходно е следење и имплементација на најновите трендови и стандарди во насока на зголемување на конкурентноста и...

Воспоставена соработка на иноваторите од Македонија и Франција

Амбасадорот на Франција, Н.Е. Кристиан Тимоние, директорот на Францускиот институт во Скопје, Емануел Рембер и аташето за култура, Бранко Чобанов најавија одлична соработка со...

Netflix и YouTube се најголеми потрошувачи на интернет во светот

Околу 15% од вкупниот промет на податоци во светот при преземањето (download) отпаѓа на Netflix. Веднаш зад него е YouTube, а дури третото место...

На Германија и недостигаат 1,2 милиони работници

Во Германија во третиот квартал од оваа година со 1,24 милиони работни места е забележан рекорден недостиг на работна сила, според Институтот за истражување...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....