-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: декември 10, 2018

Македонија нема визија каков туризам развива и какви туристи привлекува?

Веќе трета година Македонија нема стратегија за туризмот, која се уште е во нацрт верзија. Без јасна насока како да се обезбеди развој на...

Една четвртина од вработените во оваа компанија се во брак или врска меѓусебе

Околу една четврина од вработените во американската компанија Seraphic Group се во сериозна врска или во брак со некој колега или колешка, но како...

ССК: Структурните економски реформи да бидат приоритет

Економијата и спроведувањето на неопходните структурни економски реформи во земјата кои се препорака од Европската Унија, да се национален приоритет и да постои утврдена...

Има купувачи и за парфеми вредни 20 милиони долари

Францускиот луксузен бренд Morreale Paris го направи „ризикот на годината“, односно линијата парфеми „Le Monde sur Mesure“, чии амбалажи се обложени со дијаманти, рубини...

Кравја терапија: Фарма во САД воведе програма за мазење со крави за намалување на...

Работниците од една фарма во американската сојузна држава Њујорк воведоа програма за терапија со мазење крави, која на луѓето им помага да се чувствуваат...

Ова се топ 10 најдобри компании за работа во светот

Страницата за работа и регрутирање Glassdoor ги објави победниците на 11-тите Employee’s Choice Awards, награди со кои се наградуваа најдобрите компании за работа во...

Нови цени на горивата!

Малопродажните цени на бензините од ноќеска на полноќ се намалуваат за 1,50, а на дизел горивата за 2,50 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната...

Овие вештини можете да ги научите за само една недела

Бизнис експертот Џош Кауфман на една конференција се обиде да го разбие митот дека за учење нови вештини е потребно многу време. Тој тврди...

ВИДЕО: Овој парк е дизајниран специјално за деца со хендикеп

Овој парк е спeцијално дизајниран за деца со хендикеп. Го направи дизајнерката Ширли Ордонио затоа што и било преку глава да оди по парквои...

Денес се одржува Форум на добри компании

Улогата што бизнисите, институциите и социјалните претпријатија можат да ја имаат во трансформацијата на стариот економски систем е тема во фокус на новиот, трет...

НАЈПОПУЛАРНИ