-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: декември 18, 2018

Forbes го рангираше Загреб како најдобра адвентска дестинација во Европа

Адвент е време која секој главен град и помало место во Европа на пазарите има различна гастрономска понуда, варено вино, богати забавни содржини и...

Што бараат миленијалците во еден автомобил?

Генерациите родени помеѓу раните 80-ти и средината на 90-тите имаа навика да им се јавуваат на своите пријатели преку нивниот домашен телефон, но сега...

Јапонија ќе заработи 15 милијарди долари од Олимписките игри

Токио е подгoтвен за почетокот на Летните олимписки игри во 2020 година, а проценките на организаторите се дека Земјата на игрејсонцето од најголемиот спортски...

Отворена Интернет продавница на Tinex

Еден од најголемите синџири на маркети во Македонија, Tinex вчера отвори своја онлајн продавница, која во моментов е достапна само за скопјани. Во продавницата E-Tinex  сега се...

Ваљон Купа и Филип Ристевски се најдобри претприемачи за 2018!

Со цел поттикнување на претприемачкиот дух преку промоција на успешни примери, се доделија престижните награди „Претприемач на годината 2018“ за најуспешните претприемачи на микро...

Твитерџиите викендов ќе прават елка од пластични шишиња во Скопје

Чувајте ги вашите празни пластични шишиња и донирајте ги за елката, која ќе биде откупена од Пакомак, а средствата донирани во хуманитарни цели. Традиционално пред...

Google се шири во Њујорк – инвестира повеќе од милијарда евра

Технолошката компанија Google инвестира повеќе од милијарда евра за проширување на бизнисот во Њујорк. Рут Порат, потпретседател и финасиски директор на Google и на...

Оливера Миовска, oд наставничка по англиски јазик до лидер во транспорт со камиони на...

Некогашната наставничка по англиски јазик, Оливера Миовска, денес е успешна раководителка во компанија за транспорт. Иако стереотипно работата во образование повеќе одговара за жените,...

„Правда“ е зборот на годината според речникот Мериам-Вебстер

Расна правда. Попречување на правдата. Социјална правда. Министерство за правда. Речникот Мериам-Вебстер го избра зборот „правда“ за збор на 2018 година кој бил редовно...

Сите средни училишта во Скопје добија прочистувачи на воздух

Сите средни училишта во Скопје денеска ќе добијат прочистувачи на воздух. Градоначалникот Петре Шилегов рече дека секоја училница во 23 училишта ќе добие прочистувач „Денеска...

НАЈПОПУЛАРНИ