12 C
Skopje
четврток, мај 28, 2020

Дневни Архиви: јануари 15, 2019

Кинезите успеаја да изртат семиња од памук на Месечината

Кинеските научници кои учествуваат во мисијата на темната страна од Месечината го постигнаа она што на многумина не им успева ни на Земјата. Ако...

Производите на „Бучен Козјак“ се препорачани од Здружението на педијатри на Македонија

Здружението на педијатри на Македонија, врз основа на спроведени сопствени истражувања, донесе одлука да го додели знакот “Препорачано од Здружението на педијатри на Македонија“...

Повик за учесници на школа за претприемништво „Од идеја до стартап“

Младински образовен форум (МОФ) во соработка со Институт за европска политика (ЕПИ) отвори повик за учесници на Школа за претприемништво „Од идеја до стартап“, во...

SpaceX сака да отпушти 10% од вработените за да избегне банкрот

Компанијата задолжена за вселенски летови, SpaceX, најави дека ќе мора да „се раздели“ од некои од своите вработен поради глемите предизвици кои и претстојат....

Бранко Роглиќ купува романска компанија со 2.000 вработени

Ниту месец и пол откако најави дека Orbico Grоup годинава планира нова голема аквизиција, Бранко Роглиќ ја оствари својата намера. Orbico склучи битна зделка на...

Автобуси во Пакистан ќе возат на гориво од кравји измет

За да се прочисти воздухот и да се намали емисијата на штетни гасови, пакистанскиот пристаништен град Карачи ќе почне да користи „позелени“ автобуси кои...

Запознајте ја апликацијата која им помага на лицата со оштетен вид!

Дали некогаш сте се запрашале која е функцијата на поплочувањето со испакнини на пешачките премини, скалите и влезовите? Тоа е во суштина начин со...

ВИДЕО: Клупата Heer им овозможува приватност на мајките што дојат во јавност

Студиото за дизајн 52hours од Прага направи посебно дизајнирана клупа за доење која може да се користи на јавни површини и на мајките им...

Компании и поединци од Македонија може да аплицираат за награда на ОН за целите...

За прв пат, компаниите, поединци вработени и млади бизнис лидери од компании кои со своето делување особено придонесуваат кон Целите за одржлив развој, ќе бидат...

Научници пронајдоа начин да ги намалат предметите на 1000-ти дел од нивната оригинална големина

Научници пронајдоа начин да ги намалат предметите до 1000-ти дел од нивната оригинална големина. Засега процесот функционира само на едноставни форми, но ова е...

НАЈПОПУЛАРНИ