-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: јануари 16, 2019

МАСИТ стартува проект за преквалификација во ИТ кадри

Во март 2019 година, МАСИТ со поддршка на УСАИД/РЕГ проектот ќе започне проект за преквалификација на кадри со кој ќе бидат опфатени вработени и невработени...

Дизајнот на хрватското маслиново масло Chiavalon меѓу најдобрите во светот

Packaging of the World го стави дизајнот на пакувањето на маслиновото масло Chiavalon, дело на агенцијат Bruketa&Žinić&Gray, меѓу најдобро дизајнирани амбалажи на годината Во изминатите десет години од...

Илон Маск дава бесплатен Tesla Model 3! Еве како можете да го добиете

Сигурно ги гледате автомобилите на Teslа и се прашувате кога ќе можете да си дозволите да купите еден таков автомобил. Илон Маск за сите...

Апликација за телефон може да детектира предозирање и да повика помош

Истражувачи на Универзитетот во Вашингтон развија апликација за телефон која  го следи дишењето на корисникот и да почувствува кога се случува предозирање со опијати....

Google и WordPress инвестираат 1,2 милијарди долари во систем наменет за новинари

Послeдните години многу млади и независни медиуми беа принудени да престанат со работа. Економската криза во комбинација со различни политички превирања наголемо ја промени...

Годишен извештај на Македонска берза: 2018, година на раст

Според податоците кои ги објави Македонскта берза за периодот 01.01.-31.12.2018 година вкупниот промет изнесувал 10.414.067.246 денари и е зголемен во однос на претходната година за...

Овој паметен часовник работи на сончева енергија и телесна топлина

Компанијата Matrix Industries на годинашниот саем за потрошувачка електроника CES во Лас Вегас го лансираше својот паметен часовник Matrix PowerWatch 2, наменет за следење...

Компаниите може лесно да проверат дали работат законски со пополнување на листи за проверка!

Во интервју со Љубомир Димовски, директор на Епи Центар Интернационал разговараме за листите за проверка на усогласеноста на компаниите со законските прописи и барања....

Европска Силиконска Долина – Данска ќе прави девет вештачки острови

Данската влада сака да стартува огромен проект за креирање девет нови острови 10 километри јужно од Копенхаген. Островите не се ништо ново за Данците...

НАЈПОПУЛАРНИ