11 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Дневни Архиви: јануари 18, 2019

Со џебниот скенер Butterfly iQ секој може сам да си направи ултразвук на целото...

Американската компанија Butterfly Networks направи ултразвучен скенер кој може да се приклучи на iPhone и ќе може да се купи за 2.000 долари. Креаторот...

Јапонија го има најпосакуваниот пасош во светот

Државата која во 2019 година влезе со најсилен пасош и понатаму е Јапонија. Истражувањето го спроведе агенцијата Henley Passport Index, која врши мерење во...

Кинескиот памук не ги преживеа ниските температури на Месечината

Никулците од памук кои изникнаа на Месечината во рамките на кинескиот биолошки експеримент не ги преживеаја ниските ноќни температури. Откако Кинезите се пофалија дека...

Огромен интерес кај стартап компаниите за финансиска поддршка од ФИТР

Во Фондот за иновации и технолошки развој беа презентирани првичните резултати по завршената административна проверка на пристигнати апликации на јавниот повик за инструментот Кофинансирани...

Загрозени повеќе од половина видови кафе во светот

Поради климатските промени и уништувањето на шумите можно е да исчезнат повеќе од половина видови кафе во светот, меѓу кои и популарните комерцијални кафиња...

Државата ќе воведе ултра брз и евтин интернет!

Државата планира на граѓаните да им овозможи ултра брз интернет по цена од 400 до 500 денари, што претставува една од националните бродбенд цели...

Facebook ќе инвестира 300 милиони долари во новинарство

Од социјалната мрежа Facebook соопштија дека ќе инвестираат 300 милиони долари во текот на наредните три години во различни проекти врзани за новинарството за...

Брод направен од 30.000 парчиња апостолки ќе тргне на експедиција за да ја подигне...

Брод направен целосно од пластичен отпад ќе тргне на пловидба по Индискиот Океан за да ја подигне свеста на луѓето за опасноста на загадувањето...

Јапонска компанија испрати сателит во вселената кој ќе го направи првиот вештачки дожд од...

  Јапонската компанија Astro Live Experiences (ALE), со седиште во Токио, испрати сателит во вселената со задача да го направи првиот вештачки дожд од метеори...

Јапонска компанија испрати сателит во вселената кој ќе го направи првиот вештачки дожд од...

Јапонската компанија Astro Live Experiences (ALE), со седиште во Токио, испрати сателит во вселената со задача да го направи првиот вештачки дожд од метеори...

НАЈПОПУЛАРНИ