12 C
Skopje
четврток, мај 28, 2020

Дневни Архиви: јануари 19, 2019

Македонија заслужува чист воздух!

Деновиве повторно сме на врвот на топ листата на земји со најзагаден воздух во светот рамо до рамо со Индија, Бангладеш и Пакистан. Повторно...

Хрватска го доби првиот ресторан кој на луѓето кои не можат да платат им...

Дваесет и едногодишната претприемачка Дора Вукшиќ отвори ресторан за брза храна во Нова Градишка. Тој ресторан е првиот во Хрватска кој ја подарува храната...

Офроуд инвалидска количка им овозможува на хендикепираните лица да ја истражуваат природата

Оваа инвалидска количка е специјално направена да биде офроуд, односно да се користи на нерамен терен, козји патеки... Количката Emma X3 на компанијата Extreme...

ВИДЕО: Руска стартап компанија сака да постави џиновски билборди во вселената

Руски стартап ги откри своите планови да употреби мали сателити кои ја рефлектираат светлината за да креира џиновски билборди во вселената. Првиот билборд на...

За македонскиот детски лик „Биби“ се интересираат големи регионални медиумски куќи!

„Биби“ е еден од најкреативните и најпозитивни ликои кои се појавија на македонската јавна сцена минатата година. „Биби“ зборува убав литературен македонски јазик, ги...

Пазарџиите протестираа против Законот за зелени пазари

Пазарџиите од Зелено пазарче утрово излегоа на протест пред Собрание. Револтирани се поради новиот Закон за зелени пазари кој стапи на сила од стартот...

Русија и Србија ќе градат центар за нуклеарни науки, технологија и иновации

Претставници на владите на Русија и Србија во Белград потпишаа меѓувладин договор за соработка во реализацијата на заеднички проекти на полето на мирољубиво користење...

Сакате да живеете и да работите во Канада? Во наредните три години земјата ќе...

Канада во текот на наредните три години планира да прими околу еден милион мигранти, соопштија во годишниот извештај на канадскиот парламент за миграцијата, во...

НАЈПОПУЛАРНИ