8 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: јануари 20, 2019

Tesla планира да отпушти 7% од вработените

Компанијата Tesla, производител на електрични автомобили и соларни панели, соопшти дека планира да го намали бројот на вработени за околу 7% и наведе дека...

Британци направија е-читач за слепи луѓе

Британската компанија Bristol Braille Technology годинава планира да лансира е-читач на Брајово писмо за слепи луѓе, што би требало да придонесе за квалитетот на...

Меркел: До 2050 година треба да се произведува 70% повеќе храна во светот

Во рамки на саемот за земјоделство и храна „Зелена недела“, што се одржува во Берлин, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, присуствуваше...

Непријатно изненадување што има на дното на најголемата морска дупка во Белизе

    Милјардерот Ричар Бренсон се впушти во неверојатна мисија и пронајде непријатно изненадување Сината дупка во Големиот корален гребен која се наоѓа во Белизе ја откри...

ВИДЕО: Овој робот кој може да лета и да плива е иднината на спасувачките...

Роботот може да лета и да плива веројатно е иднината на спасувачките мисии. Истражувачи од Институтот Вис на Универзитетот Харвард развија хибриден микроробот способен...

НАЈПОПУЛАРНИ