12 C
Skopje
четврток, мај 28, 2020

Дневни Архиви: јануари 27, 2019

Концепт амфибиски автомобил за Дубаи

Дизајнерот Беи Чен Нан направи концепт на амфибиски автомобил Amphi-X, кој претставува хибрид на суперавтомобили од типот на Bugatti Veyron и лична суперподморница. Иако...

21 веб страници со прекрасни бесплатни фотографии (3 дел)

Фотографиите отсегокаш се интегрален дел од дизајнот. За жал, се навикнавме да гледаме неинвентивни и монотони фотографии, од кои голем дел се и многу...

Electric City Drive – холандски проект со кој ќе се намали загадувањето во градските...

Иднината на автомобилската индустрија им припаѓа на електричните возила, но во најголем дел од земјите веројатно или речиси сигурно во текот на идната деценија...

Во кафуле во Будимпешта роботи служат пијалаци и разговараат со гостите

Во кафулето Enjoy во Будимпешта роботи прават се - носат храна и пијалаци, раскажуваат вицеви, играат со децата и разговараат со гостите. Во кафулето...

Финска е број еден дестинација која треба да ја посетите во 2019 година

Според Обединетите нации, оваа земја е најсреќната земја во светот, а според Business Insider, задолжително треба да се најде на првото место на вашиот...

Витаминка и оваа година учесник на саемот во Келн

Денеска започна најголемиот и најважен саем за кондиторски производи и закуски, ISM во Келн, Германија а Витаминка и оваа година е присутна со целосниот свој асортиман соодветно на профилот на...

На македонската конзервна индустрија и недостигаат и суровина и работници

Конзервната индустрија во Македонија се соочува со недостиг од суровини, но и работници. Тоа, сметаат вклучените,  негативно ќе влијае на работењето на оваа индустрија. Сопственикот...

Нула-цена за роаминг во 2021 година за земјите во регионот

Вториот круг преговори за нов регионален договор за роаминг за Западен Балкан, организиран од Советот за регионална соработка (РСС), се одржува во Брисел, од...

За петнаесетина дена стартува електронската наплата на дел од патарините на Коридорот 10

За петнаесетина дена стартува електронската наплата на дел од патарините на Коридорот 10. Додека Коридорот 8 ќе се дигитализира до крајот на годинава. Картичките...

Фирмите во Македонија лани добиле 23,1 милијарди денари поврат на ДДВ

Заклучно декември 2018 година, Министерството за финансии изврши поврат на вкупно 23,1 милијарда денари (375,6 милиони евра). Тоа е за 3,7 милијарди денари (или...

НАЈПОПУЛАРНИ