12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: февруари 15, 2019

EУ инвестира 116,1 милиони евра во подобар квалитет на животот на Европејците

Европската комисија денеска соопшти дека ќе вложи средства во износ од 116,1 милиони евра за најнови интегрирани проекти кои ќе се финансираат во рамки...

Пет идеални градови за пролетен одмор

Иако температурите се околу нулата, за нешто повеќе од еден месец ќе дојде време кога се околу нас цвета, а ние ќе уживаме во...

Повик за учесници за тестирање на веб платформи за образование

СмартАп – Лабораторијата за социјални иновации во соработка со УНИЦЕФ и Министерството за труд и социјална политика, ги покануваат сите родители, наставници и воспитувачи да се вклучат во тестирање на...

Европскиот Парламент одобри употреба на канабис во медицински цели

Европратениците, охрабрени од одлуките на Светската здравствена организација, усвоија резолуција со која се поддржува употребата на канабис во медицински цели и бараат дополнителни истражувања...

Google и Facebook ќе плаќаат дополнителен данок во Германија

Германското министерство за финансии размислува да воведе посебен данок на приходи од огласување на интернет, кој странските компании како „Гугл“ и „Фајсбук“ го собираат...

Toyota ќе ги наградува возачите за безбедно возење

Toyota почнува да тестира сервис за наем на возила во Јапонија на период од три години, а посебно интересен момент е фактот дека компанијата...

Неповолни трендови во македонската индустрија

Индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во јануари 2019 година е намален за 0,3 процентни поени во однос на декември 2018 година и изнесува 20,1,...

Во Јужна Кореја се гради првиот пловечки хотел во светот кој ќе работи целосно...

Денешните урбани планери се борат со тоа како да ја интегрираат обновливата енергија во постојната инфраструктура, а некои архитекти со напредно размислување го прават...

Билетите за патување до Марс со бродот на Илон Маск ќе чинат половина милион...

Вселенските бродови на SpaceX кои ќе патуваат до Марс нема да пренесуваат само богати патници до и од Црвената планета, соколку се оди според...

Виртуелните пари V-Bucks на мегапопуларната игра Fortnite се користат за перење пари

Виртуелните пари V-Bucks, кои се користат во мегапопуларната игра со војување Fortnite за купување оружје, опрема и други предмети ги користи криминалци за да...

НАЈПОПУЛАРНИ