12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: февруари 18, 2019

Инфлуенсерите губат милиони следбеници на Instagram

Проблемот со губењето на следбениците на инфлуенсерите на Instagram уште не е решен, а настанатата ситуација е последица на бришењето на нeавтентичните профили на...

Копенхаген е прогласен за најдобар град за живот за Европејците

Единбург е единствениот британски град меѓу 20-те најдобри, а Абердин се наоѓа на 21 место. Според најновите истражувања, Копенхаген е прогласен за најдобар град за...

„Форд фокус“ ја понесе титулата Автомобил на годината во Македонија

„Форд фокус“ ја понесе титулата Автомобил на годината во Македонија, што се додели по 24. пат. Во конкуренција на модели кои лани дојдоа на македонскиот...

Отворен научно технолошки парк во Скопје

Со промоција на деловно техничкиот акцелератор во просториите на Инофеит на кампусот технички факултети во Скопје денеска стартуваше реализацијата на проектот научно технолошки парк....

Нови цени на горивата

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите максимални цени на горивата – бензините поскапуваат за 0.5, односно 1.00 денари додека цената на дизелот останува...

Започна најголемата Grouper роденденска наградна игра

Grouper.mk оваа година направи вистинска “онлајн забава” по повод својот 8ми роденден. Прославата ја започнаа со традиционалната Златна роденденска кампања, во која се вклучија...

Стопанската комора на Македонија денеска одбележува 97 години од работењето

Стопанската комора на Македонија денеска одбележува 97 години од работењето. По овој повод, продолжувајќи ја традицијата, Комората и годинава ќе им додели награди и признанија...

Од 2020 година сите нови автомобили ќе мора да имаат автоматско кочење

Четириесет држави од светот вчера во Женева се договорија за нацртот на новата уредба на Обединетите нации за задолжително вградување систем за автоматско кочење...

Alibaba сака да го купи германскиот трговски синџир Metro

Кинескиот е-трговец Alibaba е во преговори со германски Metro за преземање на удел во кинескиот дел од трговскиот синџир, велат од Reuters. Разговорите уште...

Илон Маск има спас за сите кои не сакаат своите кучиња да ги остават...

Уште една добра вест од иноваторот Илон Маск. Ова ќе ги израдува сите кои своите кучиња мора да ги остават во кола на некое...

НАЈПОПУЛАРНИ