13 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: февруари 24, 2019

Пред вечерашното доделување на најпрестижните статуетки: Oскарите низ призмата на промените и парите!

Најголемото признание во филмскиот свет, изминатата 2018 година прослави 90 роденден. Ноќеска по наше време, а локално време за Западниот брег на САД, ќе...

Италија ги казни „Рајнер“ и „Визер“ поради политиката за превоз на багажот

Италијанскиот заштитник на конкуренцијата ги казни нискобуџетните компании „Рајнер“ и „Визер“ поради политиката за транспорт на багажот. Ирскиот „Рајнер“ ќе мора да плати три милиони...

Tip of the Week- Раководител v.s. Извршител

  Многу е интересно, кога имаме предавања за развој на менаџерските вештини и кога правиме тест за дефинирање на улогите во тимот, најголем број од...

Профeсор Димитров: Развиваме паметен фотоволтаичен модул кој едновремено произведува и складира електрична енергија

За развојот на иновативниот производ - паметен фотоволтаичен акумулациски модул, кој во себе ќе интегрира најсовремени батерии и управувачка електроника за да може да...

Трговијата со Италија лани пораснала за 13%, во иднина ќе се интензивира

Пласман на италијански козметички производи на пазарот во државава, трговија со прехранбени и вински производи, соработка на туроператори, инвестиции во обновливи извори на енергија,...

Нови правила за политичко огласување на Твитер и во Европa

Од 11 март и во Европа ќе важат новите правила за политичко огласување, кои се воведени за време на изборите во САД, најави Твитер Ова...

Ригите на зебрите ги одбиваат мувите

Ригите на зебрите се зашеметувачки, а изгледа дека тоа посебно важи за мувите. До тој заклучок дошле научници од Универзитеот Бристол во Калифорнија, кои...

НАЈПОПУЛАРНИ