12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: февруари 26, 2019

Делови од океаните денес имаат 40% помалку кислород отколку пред 50 години

Океаните ни даваат храна, играат витална улога во регулирањето на климата на Земјата и се од суштинско значење за глобалната трговија. Сепак, извештајот Global...

Ворен Бафет предупредува – на светот му се заканува мегакатастрофа

На светот му се заканува огромна катастрофа која зад себе ќе остави хаос и човечки жртви, а ќе го раздрма и финансискиот свет, предупреди...

Големо осовременување на иконата – светска премиера на дигитализираниот Multivan 6.1

Иконата на комерцијалните возила: Bulli. Transporter, Caravelle, Multivan and California. Сите се вбројуваат во категоријата најдобро продавани. Со шестте генерации - од Т1 до...

Во Велика Британија ќе почне со работа најголемата фарма на ветер среде вода

Една од Глобалните цели на Обединетите нации е Целта 12, според која државите треба да се залагаат за подоговорна консумација и производство на енергија....

Обединетото Кралство ќе воведе данок за пластична амбалажа

Како одговор на пластичниот отпад во кој се дави Земјата, владата на Обединетото Кралство воведува нов данок за пластична амбалажа. Како што е објаснето...

Доктори од Риека го вградија најмалиот пејсмејкер во светот

Во петок минатата недела на Клиниката за интерна медицина во KBC во Риека по прв пат во хрватската историја беше направен нов зафат на...

Престижниот Универзитет Лондон Мет започнува со работа во Скопје

Една од најпрестижните образовни и научно-истражувачки установи во Велика Британија Лондон Метрополитен Универзитет во јуни оваа година ќе ги започне уписите на овластената партнерска...

Големите фармацевтски компании купуваат стартапи за да држат чекор со промените!

Швајцарската фармацевтска компанија Рош ја купува Spark Therapeutics со договор вреден 4,8 милијарди долари со цел да ја добие лидерската позиција во новите области...

Научници создадоа вистински патент за затворање рани

ZipStitch е замена за шиењето поголеми рани со конци во случаи кога не е возможно да се сошие раната, кога сте во средина каде што...

Денеска стартуваат јавни огласи за седум програми и мерки за вработување од Оперативниот план...

Oд денеска стартуваат јавни огласи за седум програми и мерки за вработување од Оперативниот план за вработување, најави вчера директорката на Агенцијата за вработување,...

НАЈПОПУЛАРНИ