30 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: март 4, 2019

Неделава се пушта автопатот Скопје-Штип

Неделава конечно ќе се пушти во употреба автопатот од Скопје до Штип, изјави вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев Двете патарини допрва ќе се градат....

Граѓаните ќе може да вадат електронскии документи, со подеднаква важност како хартиените

„Добивањето услуги од јавниот сектор беше синоним за губење време, нервози и различни податоци од различни институции, со дигитализацијата го правиме овој процес поедноставен,...

2018 година, најуспешна за осигурителната индустрија, дигитализацијата во фокусот!

„Минатата 2018 година претставува најуспешна година за осигурителната индустрија во нашата земја во последнaта декада. Осигурителниот сектор забележа раст во однос на сите сегменти...

На утрешната дебата „Инвестирај во енергетска ефикaсност, диши чист воздух!“ ќе се презентира калкулатор за заштеда на енергија

Во рамки на одбележувањето на Светскиот ден на енергетската ефикасност – 5 март утре, Шпаркасе Банка Македонија, ЕВН и GEFF програмата на Европската банка за обнова и...

Дан Тимотин ја презеде функцијата генерален директор на Пивара Скопје

Од 1. март 2019 нов генерален директор на Пивара Скопје е Дан Тимотин. Тој на оваа функција доаѓа по Владимир Косијер, кој заминува на...

Објавени нови цени на горивата

Регулаторната Комисија за енергетика ги објави новите цени на горивата. Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, малопродажните цени на...

SEAT el-Born: приклучен кон електричната мобилност

SEAT el-Born ќе се појави првпат пред светските медиуми на Меѓународниот саем на автомобили во Женева 2019 година. SEAT el-Born е концепт автомобил кој...

Најдоброто стана уште подобро – Intercept X за врвна заштита од злоупотреба и злонамерен...

Возбудени сме што можеме да ви го најавивме лансирањето на Sophos Intercept X Advanced со EDR, односно новиот Intercept X ќе нуди интегрирана опција...

Во Хрватска пристигна платформата Abi која дава одговори на сите прашања во врска со...

По Германија, Италија, Шпанија, Португалија, Франција и Велика Британија, иновативната платформа Abi, која целосно го менува пристапот во професионалната здравствена заштита, пристигна и во...

Топ 10 најдобри земји за пензионирање во 2019 година

Пензионирањето треба да биде време кога се реаксирате и заборавате на стресот. Додека некои луѓе ги планираат своите пензионерски денови до детаљ, на други...

НАЈПОПУЛАРНИ