23 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: март 8, 2019

Наместо кучиња, на фармите во Нов Зеланд овците ги чуваат дронови кои лаат

Многу експерти предуредуваат дека во иднина роботите и вештачката интелигенција ќе им ги земат работните места на многу луѓе и дека светот мора да...

ВИДЕО: Швајцарска компанија направи посебен аспиратор за чистење на затнатите крвни садови

Поради брзиот начин на живот, нездравата храна и негрижата за себе многу луѓе денес имаат проблем со затнати крвни садови. Тоа е сериозен проблем...

Соња Николовска: Во САСА не постои поделба на „машки“ и „женски“ професии!

Соња Николовска е раководителка на лабораторијата во Рудник САСА   Колкав временски период работите во рудникот Саса и во што се состојат вашите работни задачи? Колку...

НЕОТЕЛ со специјална понуда за подигнување на еколошката свест кај граѓаните

Во текот на овој месец, телекомуникацискиот оператор НЕОТЕЛ претстави специјална понуда со цел зголемување на еколошката свест кај граѓаните. Имено, со склучување на нов...

Македонија се искачи на 31 место на листата на Европската стопанска комора

Во публикацијата се наведува дека од 46- те земји кои се рангираат најмногу напреднала Турција, а најголемо намалување има во Грција. Македонија се најде на...

Нема повеќе болно поправање заби – научници направија гел кој ги заменува заболекарските дупчалки

Овој гел ќе ја револузионизира индустријата за стоматологија. Се вика Brix 3000 и ќе ги замени сите алатки кои заболекарите ги користат за дупчење...

Пластичниот отпад предизвикува хормонски пореметувања и проблеми со репродукцијата кај морските животни

Загадувањето со пластика станува огромен проблем за живиот свет во океаните и морињата. Организмите кои внесуваат пластика во организмот потоа имаат проблеми со хормонски...

Samsung поднесе патент за целосно безжичен телевизор

Јужнокорејската корпорација поднесе барање за патент кој би овозможил телевизори без кабли за електрична енергија. Производителите на телевизори со години настојуваат да ја намалат...

НАЈПОПУЛАРНИ