25 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: март 10, 2019

Повеќе од една милијарда преземања! Оваа социјална мрежа е најголем конкурент на Фејсбук

Кинеската апликација TikTok е преземена повеќе од милијарда пати на паметните телефони Кога станува збор за бројот на корисници, Фејсбук е недопирлив, па и покрај...

Владата ќе финансира 200 мегавати фотоволтаични електрани

Владата ќе финансира 200 мегавати фотоволтаични електрани, согласно новата владина мерка за поддршка за поддршка во користењето на сончевата енергија, овозможена со новиот Закон...

Научниците измислија соларен панел кој произведува водород

Научници во Белгија направија соларен панел кој произведува водород кој може да се користи како гориво за загревање на домовите. Со помош на влагата...

Езеро или пластика – Lend Art на брегот на Дебарското Езеро

Познатиот ликовен уметник од Ростуше, Адем Сулејманоски изработи Ленд арт „Езеро или пластика“ на брегот на Дебарското Езеро, кај месноста Мелнчки мост, посветен на...

Паметен појас им овозможува на жените кои користат сурогат мајка да ги почувствуваат движењата...

Овој појас кој се става околу половината на жената им овозможува на жените кои не можат да раѓаат и наместо тоа, користат сурогат мајка,...

Капсулата на SpaceX успешно ја заврши мисијата и слета во Атлантскиот Океан

Капсулата Dragon на SpaceX успешно ја заврши својата мисија до Меѓународната вселенска станцица и совршено слета во Атлантскиот Океан. Малку поцрнетата, но инаку неоштетена...

НАЈПОПУЛАРНИ