30 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: март 13, 2019

Цукерберг има нова визија за Facebook – ќе го претвори во платформа која ќе...

Основачот и извршен директор на Facebook, Марк Цукерберг, изјави дека неговата визија за Facebook, платформата за размена на пораки и социјално вмрежување, е фокус...

Научниците докажаа дека можеме да го промениме текот на времето

Руски научници од московскиот Институт за физика и технологија со помош на колеги од Швајцарија и САД наоравија нешто што се противи на законите...

Децата и родителите кои користат смартфони поминуваат повеќе време заедно, но многу помалку разговараат

Децата денес поминуваат половина час повеќе со своето семејство во споредба со 2000 година, но најголем дел од тоа време го поминуваат на смартфон....

Тајван најави забрана на сите пластични кеси, сламки и прибор за јадење

Нарачувањето готвена храна до дома, пазарењето од пиљарите, купувањето пијалаци - сето тоа ќе се смени во текот на наредната деценија во Тајван затоа...

Со нова комуникациска платформа Скопско го започнува одбележувањето на 95- годишнината

Пивара Скопје лансираше нова комуникациска платформа со која започнува одбележувањето на 95- годишнината на носечкиот бренд во своето пивско портфолио. Со неа, СКОПСКО потсетува...

Таткото на Интернетот вели дека неговата креација станала нешто сосема поинакво од тоа што...

На 30-тиот роденден и околу 4 милијарди корисници, World Wide Web се соочува со проблеми како ширење говор на омраза, проблеми со приватноста и...

Huawei инвестира 20 милијарди долари во развој на вештачка интелигенција

Кинеската компанија Huawei во изминатите неколку години порасна од речиси непознат производител на потрошувачка електроника во вториот најголем производител на паметни телефони во светот...

Витаминка е семејно одговорна компанија

Oдборот на директори на Витаминка изгласа бенефиции во интерес на своите вработени по завршување на отсуството од работа поради бременост, раѓање и родителство. Според...

Утре ќе се одржи информативен настан за рециклирањето на отпад и можностите за одржлив...

Проектот на УСАИД Партнерство за подобра бизнис регулатива, заедно со четирите клучни партнери: Стопанска комора на Македонија, Стопанска комора за информатички и комуникациски технологии...

Во Скопје ќе се одржи бесплатна работилница за садење и одржување урбани градини

Ботаничката градина при Природно-математичкиот факултет, Македонското биолошко друштво и Институтот за комуникациски студии во рамките на кампањата за подобра животна средина „Не игнорирај! Реагирај!“ организираат...

НАЈПОПУЛАРНИ