18 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: март 27, 2019

Ова се продуктите кои содржат најмногу пестициди!

Според податоците на непрофитната американска организација Environmental Working Group (EWG), и покрај миењето на 65% од овошјето и зеленчукот остануваат штетни хемикалии кои предизвикуваат...

Ричард Бренсон вели дека само една емоција ви е потребна за да стартувате успешна...

Која е таа една емоција која ги тера луѓето да основаат успешни компании? Не е инспирацијата или самодовербата. Според Ричард Бренсон, 68-годишниот основач на...

Извршена првата операција на мозок преку 5G на пациент оддалечен 3.000 километри од докторот

Доктор ја направи првата операција во светот на мозок преку мобилната мрежа 5G. На пациент со Паркинсонова болест му бил вграден имплант во мозокот...

Лондон е најдобра туристичка дестинација за 2019

Лондон е избран за најдобра туристичка дестинација за 2019, според годишното истражување на сајтот „Трипадвајзор“. Победникот беше одлучен врз основа на алгоритам што анализира милиони...

Apple издаде виртуелна кредитна картичка

Театарот „Стив Џобс“ во седиштето во Купертино уште еднаш угости мноштво новинари и славни личности од технолошката заедница, кои дојдоа да видат што ново...

Камп на иновации – натпревар на средношколци за претприемачки вештини

Камп на иновации – натпревар на средношколци за претприемачки вештини ќе се одржи денеска во Делчево во организација на Џуниор Ачивмент Македонија во соработка...

Паметен дом за модерно живеење, новo Smart Home решениe во понудата на Македонски Телеком

Паметните домови стануваат составен дел од модерното живеење денес, едноставно затоа што го прават животот побезбеден и подобар. На пазарот секојдневно се појавуваат нови...

Европскиот парламент гласа за укинување на летното сметање на времето

Европскиот парламент мибнатата година го поддржа предлогот за укинување на летното сметање на времето, односно поместувањето на часовникот за еден час за да се...

Вип воведува нова услуга – Smart Home

Телекомуникациската компанија Вип со гордост ја најавува најновата услуга во своето портфолио базирана на вештачка интелигенција и го претставува Smart Home, паметен систем за...

Лушпите од јајца може да се користат за складирање енергија

Досега се користеа како додаток при производството на гума, како посредник за заловување на јагелрод диоксидот и како состојка на биопластиката. Но, сега лушпите...

НАЈПОПУЛАРНИ