11 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Дневни Архиви: април 9, 2019

На Силиконската долина и се заканува егзодус на вработените

Компанијата Brunswick Group спроведе истражување меѓу вработените во технолошките компании од заливскиот дел на Сан Франциско, кој ја вклучува и Силиконската долина за иднината...

Француска компанија направи паметен часовник кој не треба да се полни

Француската компанија NOWA од Париз на платформата за групно финансирање Kickstarter стартуваше проект со кој на пазарот сака да го презентира својот паметен часовник...

Климе Попоски: Имотното осигурување расте поради зголемената свесност и активните мерки

Меѓународен форум за имотно осигурување со учество на претставници од европските регулаторни тела за осигурување, претставници од осигурителната индустрија, консултантски фирми и носители на...

Наместо со билет, Холанѓаните плаќаа воз со читање на книга

Холандските љубители на книгата викендов можеа бесплатно да користат воз низ целата земја, како дел од традиционалната годишна прослава на книгата. Секоја година, почнувајќи од...

Грција во 2022 ќе испрати роботско возило на Месечината

Грчката вселенска агенција и НАСА потпишаа договор за испраќање на роботско возило на Месечината кое ќе има улога да собира податоци од терен што...

Huawei во Скопје ја претстави HUAWEI P30 серијата на паметни телефони

Уредите од серијата HUAWEI P30 се најнапредни паметни телефони на компанијата до денес со кои корисниците можат да снимаат неверојатни фотографии и видеа во...

Кои професии во моментов се најбарани во Македонија?

За пазарот на трудот од средношколскиот кадар во моментов најголема потреба има од заварувачи на метали, аргонски заварувачи, ракувачи на градежна механизација, оператори и...

Од денес на Kitchen Tv македонска традиционална кујна

Kitchen tv денес ќе почне да ја прикажува првата сезона од емисијата „Сончева гозба“ со нашиот готвач Дејан Карапеев. Во „Етно студио“, опремено по традиционален...

ВИДЕО: Ова е Limo-Jet, првата авион-лимузина во светот

Ова е Limo-Jet, првата и единствена авион-лимузина во светот. Станува збор за авион претворен во целосно функционална лимузина. Телото на лимузината е од авион...

Тур-оператори од Европа, Америка и Азија во посета на Охрид

Во организација на Travel Shop, Work Shop и Skytour Албанија, во посета на Охрид беа 60-тина тур-оператори од Европа, Америка и Азија, кои започнаа...

НАЈПОПУЛАРНИ